پاپ؛ کتاب مقدس و کلیسا را زیر سوال برد!
چندی پیش پاپ فرانسیس در سخنان خود,یافته‌های جدید کلیسا را ارائه کرد,در قسمت قبل,بخشی از آن را که دربارۀ انکار جهنم بود را نقد کردیم,در این قسمت به نقد ادعاهای د

پاپ

چندی پیش مسیحیت

4. این خدا دوستی که پاپ از آن دم زده و به همه حتی کمونیست های منکر خدا نسبت می دهد از آن سخنان جالبی است که خودش ناقض خودش است (گزاره خود ستیز)

5. پرستش خدای واحد هم، دست کمی از ادعای خدادوستی ندارد. ضمن آنکه جناب پاپ گویا فراموش کرده کلیسا معتقد به خدای سه گانه است و نه خدای واحد. بنابراین، باید از او پرسید این چه نقطه اشتراکی است که مسیحی قبول ندارد، کمونیست از ریشه منکر آن است و ...

وقت آن رسیده است که تعصب را کنار بگذاریم و اعلام کنیم که حقیقت دین قابلیت تغییر و پیشرفت را دارد، به طوری که حتی بی دینان و کافران نیز با دیدن محبت الهی؛وجود الله را به رسمیت بشناسند و بعد از آن روح خود را خالص گرداند. تعصب به معنی پافشاری، همیشه بد نیست؛ تعصبی بد است و باید کنار گذاشته شود که در دفاع از بدیها و عقاید بی دلیل و خرافات باشد؛ نه جانبداری از خوبیها و حقایق که اگر این باشد از بهترین و لازم ترین رفتارهاست و اگر کلیسا به این نتیجه رسیده که تا کنون خرافه و عقاید بی دلیل تحویل مردم داده و بی جهت بر آن اصرار می ورزیده و اکنون نادم گشته و قصد دارد از آن جانبداری کورکورانه دست بردارد این حرکت بسیار خوب و در خور تقدیر است.

اما اینکه می خواهند اعلام کنند: «حقیقت دین قابلیت تغییر و پیشرفت را دارد» سخنی است که باید در آن دقت کرد.

ما معتقدیم دین از دو بخش تشکیل شده است: بخش اصول و عقاید و دیگری بخش فروع و رفتار. ما با تکیه بر ادله عقلی و نقلی بر این باوریم که بخش اول، تغییر ناپذیر است و این همان گوهری است که از آدم تا خاتم علیهم السلام بدون تغییر منتقل گشته تا به ما رسیده است و تا قیامت نیز ادامه خواهد داشت. این اصول مشترک همان اصولی هستند که امروز علمای راستین اسلام تبیین کننده آن اند.

ما معتقدیم ادیان الهی همه نازل شده از سوی خداوند متعال برای هدایت بشر هستند؛ الْمُۆْمِنُون یُۆْمِنُونَ بِما أُنْزِلَ إِلَیْکَ وَ ما أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِکَ : مۆمنان به آنچه بر تو و پیش از تو نازل شده ایمان دارند. هر چند تمام ادیان قبل از اسلام دچار نسخ شدند و زمان عمل به آنها به پایان رسیده است. مگر آنکه آیینی ساخته و پرداخته انسان یا انسانهایی باشد؛ مانند همین عرفانهای نوظهور که در این صورت ارتباطی به خداوند عالم ندارد و به گفته پاپ برخاسته از قلب انسانهاست

و اما در بخش فروع، دو متغیر زمان و مکان (شرایط حاکم بر موضوع) دخالت دارند که دین، با توجه به آنها، اظهار نظر می کند و این است رمز زنده بودن و پویایی اسلامی که شیعه از آن سخن می گوید.

پاپ فرانسیس با اشاره به این که انجیل کتاب مقدس مسیحیان است؛ بیان کرد: با وجود آن که انجیل کتاب زیبایی است، اما در آن کلمات و عباراتی وجود دارد که همگان را به تعصب و محاکمه دعوت می کند، در حالی که زمان آن رسیده است تا این بخش ها مورد بازبینی قرار گیرند. این سخن اعترافی ارزشمند بر تحریف شده بودن کتابی است که ما اصل آن را کتابی آسمانی و نازل شده از سوی خداوند متعال بر حضرت مسیح (علیه السلام) می دانیم.

کتابی که مروج و مدافع آن یعنی جناب پاپ بر آن خورده می گیرد و به پایان رسیدن زمان برخی آموزه های آن را اعلام می کند و خواستار بازبینی بخش هایی از آن می شود.

آیا به راستی چنین کتابی کتاب هدایت انسان به سوی رستگاری در دنیا و آخرت است؟ چه تضمینی وجود دارد چندی بعد پاپ دیگری و یا حتی همین پاپ نیاید و نگوید آنچه اضافه کردیم هم اشتباه بود و باید چیز دیگری می نوشتیم و مردم را به آن دعوت می کردیم؟

خدای متعال را شاکریم که ما را با دین حق آشنا کرد. دینی که آموزه های آن محکم و تمام باورهای آن بر پایه های خرد و منطق، استوار است. از او می خواهیم ما را در این راه ثابت قدم داشته و با معارف آن بیش از پیش آشنا گرداند و نیز به ما این توفیق را بدهد که آن را با دلایل روشن به گوش دیگر انسانهای حق خواه و حق جو برسانیم.

امید پیشگر             

بخش اعتقادات شیعه تبیان

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :