راه های خداشناسی، راه های خداشناسی به تعداد همه آدم هاست؟!
راه های خداشناسی,روش های خداشناسی,راه های شناخت خداشناسی,راه های خداشناسی,راه های خداشناسی چیست؟,راه های اثبات خداشناسی,راه های رسیدن به خداشناسی,راه های خداشنا

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد راه خداشناسی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: امروزه بسیار گفته می شود که به تعداد انسان ها راه وجود دارد برای رسیدن به خدا، آیا این جمله درست است؟ آیا روایت یا حدیثی در این رابطه است؟

راه های خداشناسی,راه های خداشناسی چیست؟,راه های خداشناسی در نهج البلاغه

 راه خداشناسی

آکاایران: عین جمله «الطرق الی الله بعدد نفوس الخلایق»، حدیث پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) یا روایت معصومین (علیهم السلام) نیست، بلکه اقتباسی از آموزه های دینی می باشد که مورد استفاده حکیمان، دانشمندان، علما و عرفا از یک سو و سوء استفاده ی امثال صوفی ها، تنبل ها، خودگراها، و توجیه تابعین هوای نفس از سوی دیگر قرار گرفته است.

در بررسی صحت و سقم این جمله، توجه به دو نکته ضروری است:

الف – شناخت خدا:  شناخت مقدم بر اطاعت و عبادت و بالتبع قرب اوست. پس اگر منظور مقوله «شناخت» باشد، از یک سو نه خدا محدود است و نه خلایق و از سوی دیگر تک به تک اجزای خلقت، معرف علم، حکمت، قدرت، مشیت ... و جمال و جلال الله جل جلاله می باشند. پس هر کسی در هر مقام، سطح عملی، دانش و بینشی که باشد، می تواند خدا بشناسد. چرا که اساساً «خدا شناسی» کار مخلوق و بنده نیست، بلکه اوست که خود را در همه جا و به همگان می شناساند. (1)

ب – اطاعت خدا: خداوند متعال مخلوقات و بندگانش را به سوی رشد و کمال (قرب الهی) به دو صورت تکوینی (شامل همه مخوقات) و تشریعی (خاص انسان که مختار بوده و نیازمند به قوانین است) هدایت می نماید. لذا برای تمامی شئون زندگی فردی و اجتماعی انسان [از چگونگی رفع حاجت و تطهیر، تا چگونگی وصول مقام قرب، شهادت و لقاء الله) قوانینی منطبق با علم، حکمت و مشیت خود که با عقل و فطرت و علم قابل شناخت می باشد وضع نموده است. هیچ خلائی در خلقت و در قوانین وجود ندارد، جایی یا کاری نیست که بتوان مدعی شد که در اینجا دیگر خدا نیست و یا قوانینی وجود ندارد. اما نه شئون زندگی فردی و اجتماعی به چند امر محدود خلاصه می گردد و نه همه شئون همگان را شامل می شود. لذا هر کسی از راهی که مطابق شرایط و امکانات اوست می تواند به قرب الهی برسد، منتهی راهی که خدا تعیین کرده باشد.

همه راه ها به خدا ختم می شود و قاعده بر اساس «لا یمکن الفرار من حکومتک» است و راه فراری وجود ندارد. در نهایت همه مبعوث شده و به لقای الهی می رسند. اما برخی وجهه رحمانی او را ملاقات می کنند و از نعمات جاوید او بهره مند می گردند، و برخی وجهه غضبش را می بینند و عذابش گرفتار می شودند. به همین دلیل در سوره حمد آموزش داد که از او بخواهیم ما را به «صراط مستقیم» یعنی صراط «انعمت علیهم» هدایت نماید

ج – راه های اصلی و فرعی: ما اشتراکات لفظی فراوانی داریم که تفاوت معنوی با یک دیگر دارند و هم چنین بسیاری از واژه ها را بر اساس عادت و عرف خود معنا کرده و درک مفهوم می نماییم، اما برای درک صحیح لازم است جستجوی برای درک معنا و مفهوم هر واژه ای، در ادبیات خودش صورت پذیرد.

فرق است میان «طریق» - «سبیل» و «صراط». ولی ما در یک تعریف همه را «راه» معنا می کنیم و دقت نداریم که حتی در ادبیات محاوره ای خودمان نیز فرق است میان «راه فرعی» - «راه اصلی» و «بزرگراه». اما مهم اینجاست که «طریق» باید به «سبیل» برسد و سبیل نیز باید به «صراط» برسد، وگرنه بیراهه هستند. لذا در قرآن کریم هم به «سبیل» با پسوند «الله» یعنی «سبیل الله» تصریح شده است و هم به «صراط» با پسوند «الله» یا اسمای دیگر الهی چون «عزیز و حمید». یعنی باید به او برسد، وگرنه بیراهه است.

 

«صِرَاطِ اللَّهِ الَّذِی لَهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ أَلَا إِلَى اللَّهِ تَصِیرُ الأمُورُ» (الشوری، 53)

ترجمه: راه همان خدایى که آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است از آن اوست هش‏دار که [همه] کارها به خدا بازمى‏گردد.

«الَر کِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَیْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ» (إبراهیم، 1)

ترجمه: الف لام راء، کتابى است که آن را به سوى تو فرود آوردیم تا مردم را به اذن پروردگارشان از تاریکی ها به سوى روشنایى بیرون آورى به سوى راه آن شکست ناپذیر ستوده.

 د – توجیه بی راهه‎ها: چنان چه بیان شد، بسیاری (از جمله صوفی ها، تنبل ها و منحرفین) از این جمله برای توجیه و تطهیر خود در پیمودن بی راهه و نیز ایجاد اعوجاج در مسیر رشد مردم سوء استفاده کرده و می کنند.

می گویند: «راه های خدا به عدد نفوس خلایق است و ما از هر راهی که برویم به خدا می رسیم، پس انجام هیچ کاری ما را از خدا دور نمی نماید»!

شناخت مقدم بر اطاعت و عبادت و بالتبع قرب اوست. پس اگر منظور مقوله «شناخت» باشد، از یک سو نه خدا محدود است و نه خلایق و از سوی دیگر تک به تک اجزای خلقت، معرف علم، حکمت، قدرت، مشیت ... و جمال و جلال الله جل جلاله می باشند. پس هر کسی در هر مقام، سطح عملی، دانش و بینشی که باشد، می تواند خدا بشناسد. چرا که اساساً «خدا شناسی» کار مخلوق و بنده نیست، بلکه اوست که خود را در همه جا و به همگان می شناساند

بله، به یک معنا، همه راه ها به خدا ختم می شود و قاعده بر اساس «لا یمکن الفرار من حکومتک» است و راه فراری وجود ندارد. در نهایت همه مبعوث شده و به لقای الهی می رسند. اما برخی وجهه رحمانی او را ملاقات می کنند و از نعمات جاوید او بهره مند می گردند، و برخی وجهه غضبش را می بینند و عذابش گرفتار می شودند. به همین دلیل در سوره حمد آموزش داد که از او بخواهیم ما را به «صراط مستقیم» یعنی صراط «انعمت علیهم» هدایت نماید و نگذارد که به سوی صراط «مغضوبین علیهم و الضآلین» منحرف و گرفتار شویم. اگر قرار بود که هر کس از هر راهی که می رود درست باشد و به لقای وجهه رحمانی الهی برسد که دیگر نه پیامبر و کتاب و شریعتی فرستاده می شد و نه اصلاً قیامتی بر پا می شد و بالتبع جاهل و عالم، ظالم و مظلوم، متقی و فاجر و ... همه یک سان می شدند که مغایر با حکمت و عدل الهی است.

پس، مهم است که انسان از چه «طریقی» وارد کدام «سبیل» می شود و در کدام «صراط» قرار می گیرد. آیا طریق الله، سبیل الله و صراط الله المستقیم است، یا طریق ابلیس و طاغوت و در نهایت در کدام مسیر جان می دهد؟!

«الَّذِینَ آمَنُواْ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَالَّذِینَ کَفَرُواْ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِیَاء الشَّیْطَانِ إِنَّ کَیْدَ الشَّیْطَانِ کَانَ ضَعِیفًا» (النساء، 76)

ترجمه: کسانى که ایمان آورده‏اند در راه خدا کارزار مى‏کنند و کسانى که کافر شده‏اند در راه طاغوت مى‏جنگند پس با یاران شیطان بجنگید که نیرنگ شیطان [در نهایت] ضعیف است.

«الَّذِینَ یَصُدُّونَ عَن سَبِیلِ اللّهِ وَ یَبْغُونَهَا عِوَجًا وَهُم بِالآخِرَةِ هُمْ کَافِرُونَ» (هود، 19)

ترجمه: همانان که [مردم را] از راه خدا باز مى‏دارند و آن را کج مى‏شمارند و خود آخرت را باور ندارند.

 گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

ترین های خداشناسی!

ترین های خداشناسی!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
براهین سه گانه ای که به ترتیب آسان ترین,نزدیک ترین و محکم ترین براهین خداشناسی هستند ترین های سه گانه ای هستند که راه خداجویان را به سوی شناخت حق تعالی می گشایند,
شیوه حکما در طرح مباحث خداشناسی!

شیوه حکما در طرح مباحث خداشناسی!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اندیشمندان اسلامی همواره کوشیده اند به تناسب توانایی ها و ادراکات خود مباحث اعتقادی را بصورت عقلی و مستدل و برپایه ی معقول مطرح نمایند که در این میان متکلمان و حکمای الهی دو گروه اصلی و مشهور در این ر
راههای بیشمار خداشناسی!

راههای بیشمار خداشناسی!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
راه‌های خداشناسی به تعداد خلائق است و هر کسی راهی دارد دریافتن او,
خداشناسی عقلی، فاتح قله خداشناسی عقلی

خداشناسی عقلی، فاتح قله خداشناسی عقلی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خداشناسی عقلی,خداشناسی به زبان ساده,خداشناسی چیست,خداشناسی در نهج البلاغه,خداشناسی در قرآن,خداشناسی فطری,خداشناسی و خودشناسی,خداشناسی,خداشناسی علمی,خداشناسی فلسفی
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :