فطریه، زکات فطریه
فطریه,فطریه مهمان,علت فطریه دادن,نکات فطریه دادن,زکات فطریه,فطریه چیست,زکات فطره,احکام فطریه,حکم شرعی فطریه

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد فطریه دادن را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: زکات فطره و یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است که در عید فطر پرداخت می شود. با ما همراه شوید تا با این عمل بیشتر آشنا شوید.

فطریه,فطریه چیست,احکام فطریه

زکات فطره

آکاایران: فطره در لغت چند معنا دارد که مهمترین آن ها خلقت و اسلام است و در اصطلاح عبارت است از زکاتی که هر مسلمان برای خود و هر کس که ناخور او محسوب شود، به مستحق می پردازد و زمان ادای آن مغرب روز آخر ماه رمضان تا ظهر روز عید فطر می باشد. اگر شخص نماز عید فطر می خواند، بنابر احتیاط واجب باید پیش از نماز بدهد یا [کنار بگذارد ]و اگر نماز عید نمی خواند، تا ظهر روز عید فطر مهلت دارد و اگر آن را در این مدت به مستحق ندهد و کنار هم نگذاشته باشد گناهکار محسوب می شود و احتیاط واجب آن است که در آینده - بدون اینکه نیت ادا و قضا کند - فطره را بدهد. با توجه به اینکه پرداخت این نوع حق مالی باعث سلامت جسم(خلقت) و روح می شود آن را زکات بدن یا فطره می نامند و شاید وجه تناسب آن با معنای اسلام این باشد که زکات فطره مقتضای اسلام است لذا کسی که پیش از غروب شب عید فطر مسلمان شود، تکلیف از او ساقط نمی شود.

زکات بر دو نوع است؛ زکات مال و زکات فطره. زکات مال به نه چیز تعلق می گیرد؛ گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند. زکات فطره برای هر نفر تقریبا سه کیلو از خوراک بیشتر مردم که گندم، جو، خرما، کشمش، برنج، ذرت و مانند اینها است در نظر گرفته شده است. فطره ماه رمضان سال جاری (1385) برای هر نفر 750 تومان می باشد. جهت رعایت احتیاط می توان 0 تومان در نظر گرفت. که مطابق با نظر بعضی ازمراجع عظام است.

شرایط فطریه

بر کسی که خودش فقیر نباشد واجب است برای خود و تمام کسانی که تحت تکفل او هستند زکات فطره بپردازد. برخی مراجع تقلید افراد تحت تکفل را شامل کسانی که شب عید فطر میهمان شخص هستند نیز دانسته اند. اگر کسی که فطره بر او واجب است آن را پرداخت نکند بر خود انسان واجب نمی شود. کارمندان و سربازان تحت تکفل دولت محسوب نمی شوند.

مصرف فطریه

این مبلغ تنها بایستی صرف مستمندان شود. کسی که خود سید نباشد نمی تواند آن را به سادات پرداخت کند. پرداخت فطریه به موسساتی که معلوم نیست آن را در امور خیریه مصرف کنند، جایز نیست.

زکات فطره به اتفاق شیعه و سنی واجب است و در متون دینی برای آن فلسفه و فواید متعددی برشمرده است. قبول و تکمیل کننده روزه، تضمین کننده سلامتی جسم، پاک کننده روح از رزائل اخلاقی، حفظ انسان از مرگ و تکمیل کننده زکات مال از مهمترین آنها به شمار می رود. فطره دانشجویانی که مخارج آنان را پدر و مادر می دهند و نان خور آنان محسوب می شود، بر عهده پدر و مادرشان است و اگر مستقل هستند، بر عهده خودشان می باشد و چنانچه تمکن مالی نداشته باشند، از آنان ساقط است.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

زکات فطریه

زکات فطریه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زکات فطریه چیست؟,زکات فطریه,زکات فطریه مهمان,زکات فطریه امسال,زکات فطریه سال 92,زکات فطریه 92,زکات فطریه جنین,زکات فطریه مکارم,زکات فطریه 93,زکات فطریه 91,دعاها و اعمال ماه مبارک رمضان
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :