پرداخت زکات فطره، آداب عید فطر و پرداخت زکات فطره در قرآن کریم
پرداخت زکات فطره,پرداخت زکات فطره به کمیته امداد,پرداخت کردن زکات فطره,زمان پرداخت زکات فطره,پرداخت زکات فطریه,پرداخت زکات فطره قبل از عید,وقت پرداخت زکات فطره,

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد پرداخت زکات فطره را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

آداب عید فطر و پرداخت زکات فطره در قرآن کریم

به نقل از آکاایران: مومنین و مسلمانانی که با یک ماه روزه داری ، تسلط بر غریزه ها و خواسته های نفسانی را به منظور اطاعت از خواست الهی تمرین کرده اند ، پایان این برنامه عظیم عبادی را جشن می گیرند و طبیعی است که ماهی به عظمت و شکوه رمضان که سراسر فیض و برکات الهی در آن نازل می شود، عیدی به بزرگی فطر می طلبد.
البته باید به این حقیقت توجه داشت که بر اساس فرمایش حضرت علی علیه السلام این روز، برای کسی عید است که روزه اش قبول و نماز و عبادتش پذیرفته گردد و آنان که در استفاده صحیح از برنامه انسان ساز ماه رمضان کوتاهی کرده اند، در پشیمانی و حسرت به سر می برند...

پرداخت زکات فطره,پرداخت کردن زکات فطره,پرداخت زکات فطره قبل از عید

پرداخت زکات فطریه

عید در لغت از ماده عود، به معنی بازگشت است و لذا به روزهایی که مشکلات از قوم و جمعیتی برطرف می شود ، عید گفته می شود و در اعیاد اسلامی به مناسبت اینکه در پرتو اطاعت یک ماه مبارک رمضان و یا انجام فریضه حج، صفا و پاکی فطری به روح و جان باز می گردد و آلودگی هایی که خلاف فطرت است، از میان می رود، عید گفته شده است.
آکاایران: با مراجعه به قرآن شریف آیاتی را می توان یافت که به طور مستقیم و با کمی دقت بر عید فطر و آداب آن توجه دارند و نشان می دهند که این مساله از دید قرآن پنهان نمانده است.
در آیه 185 سوره مبارکه بقره خداوند متعال ضمن معرفی ماه مبارک رمضان و نزول قرآن، در آن به برخی از احکام مربوط به این ماه شریف اشاره کرده و می فرماید: هر یک از شما که هلال ماه رمضان را مشاهده کرد، باید روزه بگیرد و کسی که در حال سفر و یا مریض بود و ماه رمضان را درک کرد، در روزهای دیگر، باید روزه فوت شده را جبران کند.
در ادامه می فرماید: خداوند این احکام را به خاطر راحتی شما و نه به خاطر به سختی افتادنتان تشریع کرده است و اینکه عده را تکمیل کنید و خدا را به خاطر هدایت، بزرگ بدارید. "یریدالله بکم الیسر ولایرید بکم العسر ولتکملواالعده ولتکبروالله علی ما هدیکم ولعلکم تشکرون."
ولتکملوا... عطف به یرید و مبین علت غایی است. خداوند در تشریع احکام، برای شما آسانی خواسته نه سخت گیری تا روزه ایام معدود را به هر صورتی که بتوانید چه در ماه رمضان یا غیر آن به کمال رسانید.
در روایات، منظور از تکبیر در جمله: و لتکبروا لله علی ما هدیکم، تعظیم و منظور از هدایت، ولایت است.
پس معنای آیه، این است که خداوند را بزرگ بداری و اجلالش کنی، بخاطر آن هدایت و راهنمایی که برای شما در دینتان بیان کرد و بخاطر آنکه به شما توفیق داد تا ماه رمضان را روزه بدارید.
این ماه مختص شما امت مسلمان می باشد و امم دیگر از آن بی بهره اند.
بیشتر دانشمندان گفته اند که مقصود از ولتکبرالله، تکبیرهایی است که در شب عید فطر وارد شده است که این تکبیرها بعد از چهار نماز مغرب و عشاء و صبح روز عید و نماز عید فطر گفته می شود.
در عید فطر این گونه می گویند "الله اکبر الله اکبر لااله الاالله و الله اکبر، الله اکبر ولله الحمد، الحمد علی ماهدانا وله الشّکر علی ما اولانا"
برخی برای روز عید این تکبیرها را بعد از نماز ظهر و عصر روز عید نیز ذکر کرده اند. حضرت امام خمینی و آیت الله اراکی، جزء این دسته از فقها هستند. مستند این حکم، روایتی است از قول امام صادق (ع) که فرمود: در عید فطر هم تکبیر هست. عرضه داشتم، تکبیر که غیر از روز قربان نیست. فرمود: چرا در عید فطر هم هست، لیکن مستحب است که در مغرب و عشاء و فجر و ظهر و عصر و دو رکعت نمازعید گفته شود.
همچنین در روایت دیگری از امام صادق (ع) نقل شده است که فرمود: برای من در شب عید فطر تکبیر هست، اما واجب نیست، بلکه مستحب است. می گوید، پرسیدم این تکبیر در چه وقت مستحب است؟ فرمود: در شب عید، در مغرب و عشا و درنماز صبح و نماز عید، آنگاه قطع می شود. عرضه داشتم: چگونه تکبیر بگویم؟ فرمود: می گویی الله اکبر، الله اکبر، لااله الاالله و الله اکبر، الله اکبر و لله الحمد، الله اکبر علی ماهدانا و منظور از کلام خدا که می فرماید: و لتکملوا العده همین است. چون معنایش این است که نماز را کامل کنید و خدا را در برابر اینکه هدایتتان کرده تکبیر کنید و تکبیر همین است که بگوئید: الله اکبر، لااله الاالله و الله اکبر، و لله الحمد. راوی می گوید، در روایت دیگری آمده که تکبیرِ آخر را چهار بار باید گفت.
در آیات 14 و 15 سوره مبارکه اعلی به نجات اهل ایمان و عوامل این نجات اشاره می کند. نخست می فرماید: مسلما رستگار می شود کسی که خود را تزکیه کند (قد افلح من تزکی) و نام پروردگارش را به یاد آورد و به دنبال آن نماز بخواند (و ذکر اسم ربه فصلی).
به این ترتیب، عامل فلاح و رستگاری و پیروزی و نجات را سه چیز می شمرد: تزکیه و ذکر نام خداوند و سپس بجا آوردن نماز.
در اینکه منظور از تزکیه چیست، تفسیرهای گوناگونی ذکر کرده اند: نخست اینکه منظور، پاکسازی روح از شرک است، به قرینه آیات قبل و نیز به قرینه این که مهمترین پاکسازی، همان پاکسازی از شرک است.
دیگر اینکه منظور، پاکسازی دل از رذائل اخلاقی و انجام اعمال صالح است، به قرینه آیات فلاح در قرآن مجید، از جمله آیات آغاز سوره مؤمنون که فلاح را در گرو اعمال صالح می شمرد. و به قرینه آیه 9 سوره شمس که بعد از ذکر مساله تقوی و فجور می فرماید: قدافلح من زکیها: رستگار شد کسی که نفس خود را از فجور و اعمال زشت پاک کرد و به زینت تقوی بیاراست.
دیگر اینکه منظور، زکات فطره در روز عید فطر است که نخست باید زکات را پرداخت و بعد نماز عید را بجا آورد.
عده ای براساس روایات رسیده معتقدند که منظور از "تزکی" دادن زکات فطره و خواندن نماز عید است. بعضی نیز تزکیه را در اینجا، به معنی دادن صدقه مالی دانسته اند. مهم این است که تزکیه، معنی وسیعی دارد که همه این مفاهیم را در بر می گیرد. هم پاکسازی روح از آلودگی شرک و هم پاکسازی از اخلاق رذیله و هم پاکسازی عمل از محرمات و هرگونه ریا و هم پاکسازی مال و جان به وسیله دادن زکات در راه خدا. زیرا طبق آیه "اخذ من اموالهم صدقه تطهرهم و تزکیهم بها" (از اموال آنها صدقه ای (زکات) بگیر تا آنها را به وسیله آن پاکسازی و تزکیه کنی)، دادن زکات سبب پاکی روح و جان است. بنابراین، تمام تفسیرها ممکن است درمعنی گسترده آیه جمع باشد.
شخصی از امام صادق(ع) پرسید معنای آیه قد افلح من تزکی چیست؟ فرمود: این است که هرکس زکات فطره بدهد، رستگار می شود. پرسید معنای آیه "و ذکر اسم ربه فصلی" چیست؟ فرمود این است که (برای نماز عید) به سوی جبانه برود و نماز بخواند و منظور از جبانه، صحرا است.
رسول خدا (ص) همواره در روزهای عید فطر، قبل از رفتن به مصلی، فطره را تقسیم می کرد و این آیه را می خواند: "قد افلح من تزکی و ذکر اسم ربه فصلی"
خداوند متعال در فرازی از آیه 31 سوره اعراف می فرماید: "خذوا زینتکم عند کل مسجد..." یعنی هنگام رفتن به مسجد زینت های خود را بردارید. این خطاب به همه فرزندان آدم به عنوان یک قانون همیشگی که شامل اعصار و قرون می شود که زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد با خود داشته باشید.


ویرایش وتلخیص:آکاایران

نام انبیاء در قرآن - دیانت آکا

نام انبیاء در قرآن - دیانت آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
به برخی از ویژگی های انبیا از دیدگاه قرآن اشاره کردیم و در این مقاله تلاش می کنیم ویژگی های دیگری را بر شماریم
آیا براى سایر انبیاء هم معراج بوده است؟

آیا براى سایر انبیاء هم معراج بوده است؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
معراج؛,معراج پیامبر,حضرت مسیح,زندگى حضرت مسیح,دین مسیح, مرگ,دنیای بعد از مرگ,جهان بعد از مرگ,آیا براى سایر انبیاء هم معراج بوده است ,نبوت
روشهای دعوت انبیاء

روشهای دعوت انبیاء

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پیامبران وظیفه ای جز تبلیغ,بشارت انذار,و تذکر ندارند؛ و خداوند از میان هر قومی پیامبری را فرستاد که آیات و قوانین خداوند را برای مردم بازگو نموده و راه پاکی,رستگاری و رسیدن به کمال معنوی را به آنها بی
ضرورت بعثت انبیاء

ضرورت بعثت انبیاء

زمان مطالعه : 1 دقیقه
از حکیم قبیح است که مخلوقات خویش را بیهوده آفریده باشد و آنها را مهمل و سرگردان قرار دهد,و آن رسولان درست است که مانند دیگر مخلوقات,مخلوق خدایند,اما از آموزندگان حکمت نزد خدای متعال اند و واسطه میان خ
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :