هشدار قرآنی!
هشدار قرآنی,هشدار قران,هشدار قرآن درمورد زینت های دنیوی,هشدار قرآن در مورد دنیا,هشدار قرآن,هشدارهای قرآن,هشدار های قرآن,هشدار های قرآنی,هشدارهای قرآن درباره زین
در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد هشدارهای قرآنی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: جهان همچون کوهى ستبر و باعظمت است و کارهاى ما همچون نداهایى که در برابر آن سرمى دهیم و بازتاب آن همچون صداى برخاسته از کوه، به سوى ما برمى گردد. نباید از قانون عمل و عکس‏العمل و از صداهایى که برگردانِ نداى خودمان است غافل بمانیم. جهان هستى، شوخى بردار نیست.

هشدار قرآنی,هشدار های قرآنی,هشدار قرآن

هشدار قرآن

نه با کسى خویشاوندى ویژه دارد و نه با کسى کینه و عداوت مخصوص. تو گویى این جهان، تمام وجودش، چشم بینا و سراسر گوش شنواست. نه تنها کارهاى کوچک و بزرگ ما را مى‏بیند و صداهاى ما را مى‏شنود؛ بلکه دستگاه ضبط و کنترل آن، از اندیشه‏ها و نیّات ما هم باخبر است و بنابراین، نیات و اندیشه‏هاى ما هم بازتاب دارد. آرى:

این جهان کوه است و فــعـــل ما ندا                              سوى مـا آید نداها را صدا

این جهان کوه است و گــفـتـگـوى تو                              از صدا هم بازآید سوى تو

این جهان کوه است و خصلت‏هاى تو                              بازگردانـد چـو نیت هاى تو

 

مرورى بر آیات قرآنى‏

از دیدگاه قرآن، عکس‏العمل و محاسبه، چندان فراگیر است که نه تنها گفتار و کردار ما را فرامى گیرد؛ بلکه نیّات و خاطرات و چشمک‏زدن ها و خیانت‏هاى چشم و اعضاى دیگر هم محکوم به همان حکم است.

در مورد چشمک‏زدن‏هاى خیانت‏آمیز و امور قلبى و اندیشه‏هاى باطنى مى‏فرماید:

«یَعْلمُ خائِنَةَ الأَعْیُنِ و ما تُخفى الصُّدُورُ.»1 خداوند خیانت  چشمها و آنچه را دل ها پنهان مى‏کنند، مى‏داند.

و نیز مى‏فرماید: «...اِنْ تُبْدوا ما فى أنفُسِکُم أوْ تُخْفوهُ یُحاسِبْکُم بِهِ الله...»2؛ «اگر آنچه در دل دارید، آشکار یا پنهان کنید خداوند، شما را بدان محاسبه مى‏کند.»

آفریدگار بى‏همتاى انسان، از ظاهر و باطن انسان، آگاه است. مگر ممکن است آفریننده‏اى که در کارش این‏همه ظرافت و دقت، اِعمال کرده و در تمام سلول‏هاى چند تریلیونى انسان، علم و حکمت اعجاب‏انگیز او آشکار است از درون او غافل و بى‏خبر باشد.

 او خود مى‏فرماید: «و لَقَدْ خَلَقْنَا الانسان وَ نَعْلَمُ ما تُوَسْوِسُ بِهِ نفسُهُ و نَحْنُ أقْرَبُ الَیْهِ مِنْ حَبْلِ الوَرید.»3؛

«ما انسان را خلق کردیم و به وسوسه‏هاى نفسانى او علم داریم و ما از رگ گردن به او نزدیکتریم.»

سیستم مراقبتى نظام آفرینش و دستگاه‏هاى گیرنده و ضبط کننده آن چندان قوى است که قرآن مى‏گوید:

«ما یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ الّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتیدٌ.»4؛«هیچ سخنى بر زبان نمى‏آورد جز اینکه دو فرشته رقیب ، نزد او حاضرند و آن را ثبت مى‏کنند.»

مگر ممکن است کسى که از راست و چپ، مراقبت مى‏شود اعمال و گفتارش، محو و فراموش شود؟

در وحى الهى و آسمانى، انسان ها همگى مورد خطاب قرار گرفته‏اند و به آن ها گفته شده است:

«أِنَّ عَلَیکُم لَحافِظینَ* کِراماً کاتِبینَ* یَعْلَمون ما تَفْعَلونَ.»5؛ «بر شماست نگهبانانى گرامى و نویسنده که آنچه انجام مى‏دهید مى‏دانند.»

اِنْ تُبْدوا ما فى أنفُسِکُم أوْ تُخْفوهُ یُحاسِبْکُم بِهِ الله...»؛ «اگر آنچه در دل دارید، آشکار یا پنهان کنید خداوند، شما را بدان محاسبه مى‏کند.»

ما نه تنها به لحاظ کردار و گفتار و پندار، تحت مراقبت شدید مى‏باشیم بلکه وجود خودمان نیز محافظت مى‏شود و اگر این محافظت دائم و قاهریت خداوند نباشد، معلوم نیست که بتوانیم حتى یک آنْ هم از خطرات، مصون و محفوظ بمانیم.

گر نگه‏دار من آن است که من مى‏دانم‏                شیشه را در بغل سنگ، نگه مى‏دارد

قرآن مجید در این‏باره مى‏گوید:

«و هُو القاهِرُ فَوْقَ عِبادِهِ و یُرْسِلُ عَلَیْکُم حَفَظَةً حتّى‏ اِذا جاءَ أحَدَکُمُ المَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنا و هم لا یُفَرِّطون.»6؛

«اوست خدایى که قهر و اقتدارش مافوق بندگان است و براى حفظ شما فرشتگانى مى‏فرستد تا آنگاه که مرگ یکى از شما فرارسد، فرستادگان ما او را مى‏میرانند و هیچ تقصیرى نمى‏کنند.»

آکاایران: این حافظان و نگهبانانى که تا لحظه مرگ همراه انسان و مراقب و محافظ اویند و در دم مرگ او را در اختیار فرشتگان قبض روح مى‏گذارند تا روح را از پیکر او جدا کنند و او را از این عالم خاکى به عالم برزخ و از آنجا به عالم آخرت ببرند، انسان را از چه چیزى محافظت مى‏کنند؟ پاسخ این سؤال را قرآن مجید این‏گونه داده است:

«لَهُ مُعَقِّباتٌ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ و مِنْ خَلْفِهِ یَحْفَظونَهُ مِنْ أمْرِ الله»7؛ «براى اوست پاسداران تعقیب‏کننده‏اى که از پیش رو و پشت سر گماشته شده‏اند تا او را از فرمان خدا حفظ کنند.»

واضح است که تمام حوادث ریز و درشت و آشکار و نهان، به فرمان خداست و بنابراین، فرشتگان محافظ، انسان ها را از امر خدا حفظ مى‏کنند و نمى‏گذارند که این وجود ضعیف، در کشاکش حوادث و مخاطرات، درهم کوبیده و نابود شود. درست است که انسان در میان دو سنگ له‏کننده آسیاب حوادث قرار گرفته است؛ ولى مگر ممکن است که بدون امر خداوند، انسان ناتوان در آسیاب حوادث، آرد و خمیر گردد؟!

 اگر تیغ عالم بجنبد ز جاى                      نبُرّد رگى تا نخواهد خداى

بنابراین باید بگوییم که فرشتگان محافظ که انسان را در امر خدا حفظ مى‏کنند، به فرمان خدا عمل مى‏کنند و او را تا لحظه مقدر به امر خداوند از امر خداوند حفظ مى‏کنند.

هیچ حادثه و خطرى از امر خداوند، خارج و از دید او غایب نیست. انسان ها نیز چنین‏اند.

«سَواءٌ مِنْکُم مَنْ أسَرَّ القَوْلَ و مَنْ جَهَرَ بِهِ و مَنْ هُو مُسْتَخْفٍ باللیلِ و سارِبٌ بالنهار.»8؛ «در پیشگاه خدا یکسانند کسانى که سخن را به عنوان رازى در دل پنهان کنند یا آن را بر زبان آورند و کسانى که در شب پنهان یا در روز، آشکار باشند.»

پیامبر گرامى اسلام‏صلى الله علیه وآله فرمود: خداوند متعال بنده مؤمن خود را یارى مى‏کند مادامى که بنده مؤمنش، برادر دینى خود را یارى مى‏کند. و هرکس گرهى از کار دنیایى برادر مؤمن خود باز کند، خداوند هفتاد گره از کار او را در آخرت باز مى‏کند.

بازتاب اعمال

قرآن مجید به انسان ها هشدار مى‏دهد که مواظب اعمال و رفتار خود باشند و بدانند که هیچ عملى - چه نیک چه بد - بدون پاسخ نمى‏ماند. ممکن است پاسخ آن در همین دنیا داده شود و ممکن است در سراى دیگر به پاسخ آن برسیم. در آیه‏اى مى‏گوید: «ظَهَرَ الفَسادُ فِى البرِّ و البَحرِ بِما کَسَبَتْ اَیْدِى النّاس لِیُذیقَهم بعضَ الّذى عملوا لَعَلَّهم یَرجِعون.»9

«به کرده خود مردم در خشکى و دریا فساد و پریشانى ظاهر و آشکار شد تا خداوند کیفر برخى از کارهایى را که مرتکب شده‏اند به آن ها بچشاند. شاید که باز گردند.»

آنچه به عنوان فساد و پریشانى در خشکى و دریا اتفاق مى‏افتد، تنها بازتاب گوشه‏اى از اعمال انسانهاست و هدف این است که آن‏ها از خواب غفلت، بیدار شوند و اگر بنا باشد که بازتاب همه اعمال خود را در این دنیا ببینند، چه خواهد شد؟! به همین جهت است که در آیه دیگرى مى‏فرماید:

«و ما أصابَکم مِنْ مُصیبَةٍ فَبِما کَسَبَتْ ایْدیکم و یَعْفو عَنْ کثیر.»10

؛«آنچه از رنج و مصیبت به شما مى‏رسد، همه از اعمال زشتى است که دستهاى شما آنها را انجام مى‏دهند و خداوند از بسیارى از آنها درمى‏گذرد»

قال رسول اللّه‏صلى الله علیه وآله: «إِنَّ اللَّهَ فِی عَوْنِ المُؤْمِنِ مادامَ المُؤْمِنُ فِی عَونِ أَخِیهَ المؤمِن وَ مَن نَفّسَ عَن أَخِیهِ المُؤْمن کُرْبَةً مِن کُرَبِ الدُّنیا نَفَّسَ اللَّهُ عَنهُ سَبعِینَ کُرْبَةً مِن کُرَبِ الآخِرَةِ.»

 

پیامبر گرامى اسلام‏صلى الله علیه وآله فرمود: خداوند متعال بنده مؤمن خود را یارى مى‏کند مادامى که بنده مؤمنش، برادر دینى خود را یارى مى‏کند. و هرکس گرهى از کار دنیایى برادر مؤمن خود باز کند، خداوند هفتاد گره از کار او را در آخرت باز مى‏کند.12

 

1) انفطار، 12 - 10

2) انعام، 61

3) رعد، 11

4) رعد، 10

5) روم، 41

6) شورى، 30

7) شورى، 31

8) شورى، 25

9) فجر، 14 و 13

10) نساء، 9

11) کهف، 82

12)بحارالأنوار، چاپ اسلامیه، ج‏74، ص‏312

 

 گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :