شکل و شمایل امام زمان(عج) در زمان غیبت و حضور چگونه است
شکل و شمایل امام زمان(عج) در زمان غیبت و حضور چگونه است -آکا
آکاایران: شکل و شمایل امام زمان(عج) در زمان غیبت و حضور چگونه است

آکاایران: شکل و شمایل امام زمان(عج) در زمان غیبت و حضور چگونه است


مذهبی - مجله اینترنتی آنا ایران

پرسش :

الف. این که امام عصر(عج) در میان مردم حضور دارند با چه چهره ای ظاهر می شوند؟ با ظاهر یک روحانی یا شخص معمولی؟ جوان یا پیر؟ لطفاً کامل توضیح دهید. ب. آیا امام که شاهد اعمال ما هستند به خانم ها محرم هستند یا در زمان ظهورشان به خانم ها محرم می شوند؟

پاسخ :

الف. خدای تعالی اگر بخواهد که امام زمان(عج) را به صورت ناشناس در میان مردم زنده نگه دارد، قدرت تغییر چهره را نیز به حضرتشان خواهد داد و بر این اساس ایشان می توانند در زمان غیبت با هر چهره و هر لباسی که بخواهند در میان جمعیت حاضر شوند.
درباره ویژگی های جسمی آن حضرت هنگام ظهور باید گفت: بر پایه روایات؛ سنش زیاد و کهنسال است امّا از لحاظ قوای جسمی و روحی کاملاً جوان است، در همین راستا امام رضا(ع) فرموده اند: «قائم(عج) هنگامی که ظهور کند در سن کهولت خواهد بود ولی با سیمای جوانی و نیروی عضلانی، آن چنان نیرومند خواهد بود که اگر قوی ترین درخت روی زمین را با دست مبارکش بکشد از بیخ بر می کند و اگر به کوه ها بانگ بزند، سنگ هایش فرو ریزد».


در روایت دیگری از امام رضا(ع)، سیمای آن حضرت چنین توصیف شده است: «از نشانه های او سیمای جوانی است در سن پیری، که بیننده او را چهل ساله یا کمتر از آن تصور می کند و از نشانه هایش این است که گذشت زمان در او اثر نکند و تا پایان عمرش آثار پیری در او ظاهر نشود». بنابراین، امام عصر (عج) در چهره و سیمای نسبتاً جوانی ظاهر می شود.


در این مسئله هیچ تردیدی نیست چون خداوند متعال چنین خواسته است و اگر با دید وسیع به آن نگاه کنیم و به اهمیت مسئله امامت بنگریم به خوبی متوجه می شویم که خداوند «فعّال ما یشاء» است و این مسئله از جمله مشیت های خاص پروردگار است؛ زیرا خداوند اراده فرموده است عدالت را با وجود او در زمین برقرار سازد.


ب. امام معصوم(ع) دارای دو جنبه ظاهری و باطنی است، از این رو؛ امام زمان(عج) در جنبه ظاهری خود مانند دیگر مردم است و تنها زنانی بر او محرم خواهند بود که رابطه نسبی یا سببی داشته باشند، اما در جنبه باطنی که امام ناظر بر اعمال تمام بشر است محرم و نامحرمی معنایی ندارد.

منبع: jamejamonline

منبع :

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :