توقیع چیست؟
توقیع چیست؟,کاربرد توقیع,توقیعات امام عصر,توقیعات چیست,توقیع یعنی چه؟,توقیع به چه معناست,مضمون توقیع

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد مفهوم توقیع را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

به نقل از آکاایران: توقیع در لغت، به معنای «نامه را نشان کردن» و نوشتن عبارتی در ذیل نامه و نوشته است؛ همچنین پاسخ‏های نوشته شده بزرگان و دولتمردان به پرسش ها و درخواست‏های نوشتاری که از ایشان می‏شود (1) را توقیع می گویند.

توقیع چیست؟,توقیعات چیست,توقیع به چه معناست

توقیع چیست؟

از بررسی نوشته های تاریخی به دست می آید که از زمان‏های دور، بین حاکمان و فرمانروایان، توقیع نویسی رواج داشته و موارد فراوانی از توقیعات آن ها در متن های تاریخی ثبت و ضبط شده است. افزون بر موارد پیشین، در منابع روایی، فقهی و تاریخی شیعه نیز سخن از توقیع به چشم می خورد. توقیع در این کتاب ها به طور عمده، به قسمتی از نوشته‏های پیشوایان دینی علیهم السلام گفته شده است که برای پیروان خود نوشته اند.

امروزه بـه سبــب کــاربرد بیشتر توقیعات در منابع مهدویّت، هنگامی که سخن از «توقیع» به میان می‏آید، ذهن به توقیعات آخرین پیشوای معصوم، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، متوجه می شود؛ اما باید دانست که از امامان دیگر علیهم السلام نیز نوشته‏هایی با عنوان توقیع صادر شده است.(2)

آکاایران: افــزون بــر کــرامت های حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در صادر شدن توقیعات، در متن توقیعات نیز موارد فراوانی از کــرامته چشم می‏خورد که بیشتر به صورت آگاهی بخشی غیبی از حوادث آینده، اتفاقات پنهانی، شفای بیماران و مانند آن می‏باشد

دربــاره چگــونگی صــادر شـدن توقیعات از سوی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، آگاهی روشنی در دست نیست؛ اما بدون شک، بسیاری از این توقیعات، به گونه‏ای غیر متعارف صادر شده است؛ به نحوی که می‏توان گفت: صدور آن ها به طور عادی و از شخص معمولی صورت نگرفته است.

افــزون بــر کــرامت های حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در صادر شدن توقیعات، در متن توقیعات نیز موارد فراوانی از کــرامته چشم می‏خورد که بیشتر به صورت آگاهی بخشی غیبی از حوادث آینده، اتفاقات پنهانی، شفای بیماران و مانند آن می‏باشد.

همچنین موضوعات مندرج در توقیعات، گسترة وسیعی را در بر می‏گیرد؛ از معارف و حقایق دینی گرفته تا امور تربیتی و برنامه‏های زندگی فردی و اجتماعی و... .(3)

پی نوشتها:

1. لغت‏نامه علی اکبر دهخدا، ج5، ص7145.

2. محمد بن یعقوب کلینی، الکافی، ج1، ص145، ح4؛ کشف الغمة، اربلی، ج3، ص36.

3 . خدامراد سلیمیان، فرهنگ نامه مهدویت، ص143-148، با تلخیص.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران 

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :