برنامه حکومت مهدوی، هفت برنامه حکومت مهدوی
برنامه حکومت مهدوی,حکومت مهدوی,حکومت مهدوی و وظایف,امنیت در حکومت مهدوی,حکومت مهدویت و وظایف منتظران,حکومت مهدوی و وظایف منتظران,حکومت مهدوی و امر به معروف,حکوم

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد حکومت مهدویت را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

برنامه حکومت مهدوی,حکومت مهدوی,حکومت مهدوی و وظایف منتظران

حکومت مهدوی 

فرازی از درس اخلاق آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته)

مرحوم علامه مجلسی حدیثی درباره حضرت مهدی(عج) نقل می کنند:

«زمانی که حضرت حجّت(عج) ظهور کند به عدالت حکم می کند و کسی نمی تواند به دیگری جور و ستم روا دارد و راه ها به وسیله او امن می گردد. زمین برکاتش را برای استفاده مردم خارج می کند و امور را به دست اهلش می سپارد و هیچ دینی غیر از اسلام باقی نمی ماند و همه به اسلام گرایش پیدا می کنند.»

در این حدیث، هفت برنامه برای حضرت بیان شده است:

1 و 2. حکومت عادلانه و رفع ظلم و جور:

 «إذا قام القائم حکم بالعدل و ارتفع فی ایّامه الجور» نقطه مقابل عدل، ظلم است نه جور و قسط نقطه مقابل جور است. فرق بین عدل و قسط این است که عدالت یعنی حقّ دیگری گرفته نشود و قسط این است که بین افراد تبعیض نشود، پس ظلم به نفع خویشتن گرفتن و جور حقّ کسی را به دیگری دادن است. به عنوان مثال، یک وقت خانه زید را برای خودم می گیرم که این ظلم است و یک وقت خانه او را می گیرم و به دیگری می دهم که این جور است. نقطه مقابل این است که خانه زید را نمی گیرم برای خودم که این عدل است و اگر به کسی هم ندهم این قسط است، پس قسط عدم تبعیض و عدل عدم ظلم است.

اسلام آن چیزی است که اگر شخص آن را اظهار بدارد جانش محفوظ و ذبیحه اش حلال است و ایمان آن چیزی است که مایه نجات او در قیامت است

3. امنیّت راه ها: «و امنت به السّبل، راه ها به وسیله او امن می شود.»

4. شکوفایی طبیعت: «و اخرجت الارض برکاتها؛ زمین برکاتش را خارج می کند.» چه برکات کشاورزی و چه معادن و چه نیروهای دیگری که برای ما مخفی است.

5. سپردن امور به اهل خبره: «و ردّ کل حقّ إلی اهله؛ کارها را به اهلش می سپارند.» به خلاف زمان ما که بسیاری از کارها به دست نااهلان است، چرا که رابطه ها بر ضابطه ها مقدّم شده است.

6. حاکمیّت دین اسلام: «و لم یبق اهل دین حتّی یظهر اسلام؛ هیچ دینی باقی نمی ماند و همه ادیان دین واحد می شوند و آن همانا اسلام است.»

7. گرایش قلبی به اسلام: «و یعترفوا بالایمان» که دو معنی دارد، ممکن است یا اشاره به این باشد که همه تابع مکتب اهل بیت(ع) می شوند یا اشاره به این باشد که علاوه بر اینکه در ظاهر ایمان دارند، در باطن هم مومن هستند.

فرق بین ایمان و اسلام در روایات آمده است، بعضی از روایات می گویند اسلام آن چیزی است که اگر شخص آن را اظهار بدارد جانش محفوظ و ذبیحه اش حلال است و ایمان آن چیزی است که مایه نجات او در قیامت است. در بعضی از روایات داریم که اسلام مانند «مسجدالحرام» و ایمان مانند «کعبه» است. احتمال دارد که این عبارت اشاره به آیه ای باشد که می فرماید: «قالت الاعراب امنّا...؛ [برخی از بادیه نشینان گفتند ایمان آوردیم.»

رئوس کارهایی که آن حضرت انجام می دهند و از روایات استفاده می شود در چهار محور خلاصه می شود:

1. اصلاح عقاید: «ما علی ظهر الارض بیت حجر و مدر الّا ادخله الله کلمه الاسلام»در تمام روی زمین، خانه های سنگی ثروتمندان، خانه های گلی فقرا و چادرها باقی نمی ماند، جز اینکه کلمه «لااله الّا الله» در آن ها خواهد بود و شرک برچیده خواهد شد.

2. تکامل عقول: جهش علمی و عقلانی پیدا می شود. مرحوم علّامه مجلسی چنین می فرمایند: «إذ قام قائمنا وضع یده علی رئوس العباد (شاید منظور ایشان این باشد که مردم تحت تربیت او قرار می گیرند) فجمع بها عقولهم و کملت بها احلامهم اندیشه ها و خردهای آن ها کامل می شود.»

3. عدل و داد: در روایات متعدّد آمده است که «یملاالارض عدلاً و قسطاً کما ملئت ظلماً و جوراً.»

4. اصلاح اخلاق: از بین بردن مفاسد اخلاقی و زنده کردن ارزش های اسلامی که این را از روایات علائم آخرالزّمان استفاده می کنیم، روایاتی که می گوید قبل از قیام قائم(عج) انحرافات اخلاقی مثل زنا، سرقت، رشوه خواری، کم فروشی، شراب خواری و ریختن خون بی گناهان زیاد می شود و معنایش این است که مهدی(عج) قیام می کند تا این ها را از بین ببرد؛ یعنی نظام ارزشی به طور کلّی مختل شده و حضرت مهدی(عج) نظام ارزشی را درست می کند.

در تمام روی زمین، خانه های سنگی ثروتمندان، خانه های گلی فقرا و چادرها باقی نمی ماند، جز اینکه کلمه «لااله الّا الله» در آن ها خواهد بود و شرک برچیده خواهد شد

حضرت مهدی(عج) دارای لشکر، سپاه، اعوان و انصار است، همچنان که در «زیارت آل یاسین» آمده است:

«و اجعلنی من شیعته و اتباعه و انصاره» یا در بعضی از روایات آمده است که: «والمجاهدین بین یدیه»، کسانی که می خواهند از اعوان آن حضرت باشند باید در این چهار محور کار کنند و کسی که هیچ یک از این امور را ندارد و تنها دعا می کند که از اعوان او باشد، این دعا دور از اجابت است. اگر روحانیان این برنامه ها را پیاده کنند یک کلاس بزرگ تربیتی پیدا می شود. توسّل در جای خودش خوب است، امّا و اجعلنی من شیعته و اتباعه و ... با توسّل حل نمی شود، بلکه باید توحید، خالص شود و آثار شرک را باید از دل و جان و جامعه برچید. باید عدل و داد را در مورد مردم، خانواده و اطرافیان خود پیاده کنیم. باید ارزش های اخلاقی را در خودمان زنده کنیم. اگر خوب تبیین شود که حضرت برای چه قیام می کند، این کار چهره جامعه را عوض می کند. نمی توان بدون داشتن هیچ یک از این مبانی در صفوف یاران حضرت قرار گرفت.

امید که خداوند این دعا را در حقّ ما مستجاب کند:

«اللّهمّ اجعلنی من اعوانه و انصاره و اتباعه و شیعته و المجاهدین بین یدیه.»

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

برنامه های حکومت مهدوی

برنامه های حکومت مهدوی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
از سخنان نورانی معصومان استفاده می‌شود که تمام محدودیت‌ها و موانع که تا آن زمان از برپایی حکومتی جامع و جهانی جلوگیری می‌کرد,از سر راه امام مهدی برداشته می‌شود و آن حضرت,اهداف معصومان را تحقق خواهد بخ
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :