عدالت در عصر ظهور، محورهای عدالت در عصر ظهور
عدالت در عصر ظهور,عدالت اجتماعی در عصر ظهور,عدالت اداری در عصر ظهور,عدل و عدالت هنگام ظهور,برپایی عدالت در عصر ظهور,عدل در عصر ظهور,برپایی عدالت با ظهور امام زم

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد عدالت در عصر ظهور را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

به نقل از آکاایران: به باور بسیاری از مردم پس از ظهور امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ، همه مشکلات و گرفتاری ها در مدت کوتاهی، به آسانی از جهان رخت بر می بندد و جهان پر از عدل و داد می شود، اما در واقع چنین نیست.

عدالت در عصر ظهور,عدل در عصر ظهور,عدالت هنگام ظهور

عدالت در دوران ظهور

جامعه مهدوی، عدالت اجتماعی

 جهان آفرینش و تغییر و تحولات اجتماعی بر سنت ها و قوانین ثابت و تغییرناپذیری استوار است و یکی از سنت های الهی، امتحان و ابتلای ملتهای و اقوام است. جوامع بشری در این امتحان، سختی ها و مشکلاتی را برای پیامبران الهی و وارثان آنان به وجود آورده اند. امام مهدی(عج) در دوران حکومت خود، با مشکلاتی مواجه خواهد بود و رمز اصلی پیروزی امام (عج)، نه معجزه که حرکت در مسیر سنتهای الهی حاکم بر هستی است، و بهره مندی امام(عج) از امدادهای غیبی نیز بر پایه همین سنتها خواهد بود.

دین مبین اسلام به عنوان دین جاوید و جهانی، پرسش‏ها و ابهامات مطرح شده پیرامون آینده بشر را با صراحت و روشن، پاسخ داده است و در آیات گوناگون و مختلفی از سنتِ پیروزی حق بر باطل1، خلافت و وراثت مؤمنان و صالحان در زمین2، جهان شمولی دین خدا3، استقرار آیین خدا پسندانه و تحقق صلح و امنیت جهانی و غلبه‏ راه و رسم عادلانه‏ انبیاء و پیامبران الهی خبر می ‏دهد و می‏فرماید: «ما در کتاب زبور، پس از ذکر چنین مرقوم کردیم که در آینده صالحان و پاکان، وارثان زمین خواهند شد و روی زمین برای همیشه از عناصر و حاکمیت جور و ستم، پاکیزه، خواهد شد. به راستی که در این، پیامی است برای عبادت کنندگان».4

و در آیه‏ دیگر می‏خوانیم: «خداوند به افرادی که ایمان آورده‏اند و عمل صالح انجام داده ‏اند وعده می‏دهد که آنها را قطعاً خلیفه‏ روی زمین خواهد ساخت... و دین و آیینی را که برای آنها پسندیده، پا بر جا و ریشه‏ دار خواهد کرد، خوف و ترس آنها را به امنیت و آرامش تبدیل خواهد نمود».5

انبوهی از احادیث و روایات که از رسول ‏گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام نقل شده است، این حقیقت را روشن ساخته ‏اند که سنن وعده شده الهی، مبنی بر نابودی ظلم، جور و بی ‏عدالتی و استقرار نظام عدالت ‏گستری که در آن دین خدا بر همه ادیان و مذاهب انحرافی، پیروز شده، پاکان و صالحان، اداره‏ امور جامعه را به دست گیرند، در زمان ظهور آخرین خلیفه‏ خداوند و وصی حق در زمین، حضرت مهدی(عج) محقق خواهد شد و آن حضرت با شمشیر عدالت ‏گستر خویش، تمامی نظام‏های فاسد را از بین برده و گوهر گمشده‏ بشر؛ یعنی عدالت اجتماعی را در پهن ‏دشت هستی به وجود خواهد آورد.

در حدیث شریفی می ‏خوانیم: «هنگامی که قائم قیام کند، عدالت در جامعه پیاده خواهد شد و با حاکمیت عدالت و برابری، ظلم و جور نابود شده و از امنیت کامل در مسیر عبور و مرور مردم "در کل جهان" به وجود خواهد آمد... حقوق غضب شده‏ مردم، گرفته شده و به صاحبانشان مستردد خواهد شد...».6

در حدبثی از پیامبر صلی الله علیه و آله آمده است که فرمود: «به مهدی بشارتتان می‏ دهم. او به هنگام اختلاف مردمان از میان امت من، ظهور خواهد کرد و ساکنان آسمان ها و زمین از او خشنود خواهند شد. او مال را درست تقسیم می‏کند»

عدالت اجتماعی در عصر

از ویژ‏گی های منحصر به فرد دوران حکومت حضرت مهدی(عج) که در روایات و احادیث معصومین علیهم السلام فراوان ذکر شده و مورد تأکید و توجه قرار گرفته و از برجستگی خاص برخوردار می‏باشد، استقرار عدالت اجتماعی در تمام زوایای زندگی اجتماعی بشری است. «یَملأُ الأرضَ قِسطاً وَ عَدلاً کَمَا مُلِئَت ظُلمَاً وَ جَوراً»؛ تعبیر آشنایی است که از طرق مختلف، در ده ‏ها حدیث که دوران طلایی و زندگی ‏ساز عصر ظهور را ترسیم می ‏کنند، آمده است و در پرتو اصل محبوب و دوست داشتنی عدالت اجتماعی است که نابسامانی ‏های سیاسی، ستم اجتماعی و ظلم اقتصادی، که زاییده نظام ظالمانه تبعیض، ستم و بی‏عدالتی است، سامان می‏یابد و همگان، جامه عافیت، سلامت و کرامت بر تن خواهند کرد. این جمله‏ حضرت علی(علیه السلام) که: «از عدالت خود، لباس عافیت بر تنتان کردم»7 با اجرای احکام، قوانین و حدود الهی و حاکمیت عدالت اجتماعی در عصر ظهور، به معنای واقعی کلمه در کل جهان، تبلور عینی و تحقق خارجی پیدا خواهدکرد.

لطافت و نسیم زندگی ساز عدالت اجتماعی در عصر ظهور، طبق حدیث شریف از امام صادق علیه السلام8 تا اقصی نقاط جهان و زوایای ناپیدای منازل و خانه ‏های مردم، نفوذ کرده، مأمن و مسکن آنان را گرما و حرارت خاص و ویژه ‏ای خواهد بخشید و در پرتو حرارت و گرما و لطافت عدالت اجتماعی و بستر مناسب آن عصر و زمان است که دین و دنیای مردم، حیات انسانی و زندگی معنوی جوامع بشری، سر و سامان گرفته و همه چیز، جان تازه ‏ای خواهد گرفت.

 محورهای عدالت در عصر ظهور

عدالت در تقسیم بیت المال

فراهم آوردن رفاه و آسایش و ایجاد شرایطی که در آن، آحاد جامعه جهانی کفاف زندگی داشته و از این ناحیه، اضطراب و نگرانی احساس نکند، در سرلوحه‏ برنامه‏های کاری حکومت حضرت مهدی(عج) قرار دارد. حضرت با توزیع عادلانه بیت ‏المال و درآمدها و نظارت دقیق به دستگاه ‏های اقتصادی حکومت، زمینه لازم برای رفاه و آسایش همگانی را فراهم خواهند کرد. در راه فقرزدایی و تأمین معیشت مردم، جدّیت و تلاش خاصی از سوی مأمورین حکومتی، صورت خواهد گرفت، به گونه ‏ای که ساکنان آسمانها و زمین، از شرایط به وجود آمده، راضی و خشنود خواهند شد.

در حدبثی از پیامبر صلی الله علیه و آله آمده است که فرمود: «به مهدی بشارتتان می‏ دهم. او به هنگام اختلاف مردمان از میان امت من، ظهور خواهد کرد و ساکنان آسمان ها و زمین از او خشنود خواهند شد. او مال را درست تقسیم می‏کند».9 در حدیث دیگری می‏خوانیم:«مهدی میان مردم، در تقسیم اموال، به مساوات رفتار می‏کند، به طوری که دیگر نیازمند و محتاجی یافت نمی‏شود».

در حدیثی از امام علی علیه السلام می‏ خوانیم: «مهدی، قاضیان زشت کار را کنار می‏گذارد و دست سازش ‏کاران (رشوه بگیران) را از سرتان کوتاه می‏ کند و حکمرانان ستم پیشه را عزل می ‏نماید و زمین را از افراد پست و خائنین پاک می‏سازد.

عدالت در انتخاب افراد شایسته

یاران حضرت مهدی(عج) و افرادی که شایستگی و افتخار انتخاب برای خدمت‏ گذاری در حکومت جهانی آن حضرت را بر عهده خواهند شد، افراد سست عنصر و بی ‏اراده ای که دین را به دنیا بفروشند و برای احراز حفظ و نگهداری پست و مقام، به هر نیرنگی متوسل شوند، نخواهند بود؛ بلکه کارگزاران آن حضرت، افراد شایسته و وارسته ای خواهند بود که جسم و جان و روح و روان شان را در مدرسه عشق و ایمان، پرورش و صیقل داده‏اند و با تمام وجود، در خدمت آن حضرت قرار گرفته و شب و روز، برای پیش برد و اجرای برنامه‏های اصلاحی حضرت، تلاش و فعالیت خواهند کرد؛ افرادی که ترس از خدا، و پایبندی به تعهد و تکلیف، با گوشت و پوست و خون آنها عجین شده است. ایمان به خدا، عشق خدمت به جامعه بشری و کسب رضای امام زمانشان، روح و روان آنها را در خود گداخته است.

احادیث و روایاتی که ویژگی یاران پاک باخته حضرت مهدی(عج) را بیان می‏کنند، فراوان است؛ از جمله امام علی علیه السلام می‏فرماید: «به هوش باشید که مهدی زیباترین انسان ها در سیما و کامل‏ترین آنها در اخلاق و ارزش ‏های معنوی و انسانی است. هنگامی که قیام کند، یاران اصلی او که شمارشان ??? نفر و به شمار یاران پیامبر صلی الله علیه و آله در جنگ بدر هستند، همگی به سان شیرانی، از قرارگاه خویش خارج گشته و بر گرد آن گرامی، حلقه می ‏زنند. آنان به راستی به سان پاره آهنی هستند. اگر بر متلاشی نمودن کوه ‏ها تصمیم بگیرند، آنها را نابود می ‏سازند. آنان خدا را آن گونه که شایسته است به یکتای و یگانگی می ‏پرستند، شبانگاهان ندای دل‏ نواز نیایش و گریه های آنان از خوف خدا، به سان مادران جوان مرده، طنین‏ افکن است، شب زنده دارند و روزه گیران. از نظر معنوی و اخلاقی همه به سان هم هستند، گویی یک پدر و مادر آنان را پرورانده ‏اند و دل هایشان، لبریز از مهر و خیرخواهی... است. به هوش باشید که نام بلند آنان را می ‏دانم و از شهرهای ‏شان نیز آگاهم».11

از سوی دیگر، اعمال و رفتار کارگزاران حکومت جهانی در عصر، ظهور، به شدت مراقبت خواهد شد. مأموران مخفی حکومت مرکزی، قبل از آنکه مردم را زیر نظر گیرند، به اعمال و رفتار کارگزاران حکومت می‏نگرند؛ زیرا اگر مجموعه‏ مدیران یک جامعه، صالح، عادل و متعهد باشند،

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

عدالت اداری در عصر ظهور

عدالت اداری در عصر ظهور

زمان مطالعه : 1 دقیقه
حضرت مهدی (عج),در رأس حکومت قرار دارند و مدیرانی که انتخاب می کنند,افرادی مورد اطمینان هستند که بر اساس شایستگی هایشان انتخاب می شوند,امام علی (علیه السلام) فرمودند: «قائم‌ ما قاضیان‌ زشتکار را کنار م
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :