محبت به امام زمان، چگونه به امام زمان(عج) محبت داشته باشیم؟
محبت به امام زمان,محبت کردن به امام زمان,محبت به حضرت مهدی,تاثیر محبت به امام زمان,آثار محبت به امام زمان,محبت امام زمان نسبت به شیعیان,محبت به امام عصر,محبت ام

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد محبت به امام زمان (عج) را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

به نقل از آکاایران: بدیهی است تا کسی را نشناسید، نه او را دوست دارید و نه از او بدتان می آید، بلکه هیچ توجه و احساسی نسبت به او ندارید. اما به محض آن که شناخت هر چند اندک حاصل شد، حب یا بغضی ایجاد می شود و به نسبت شناخت این محبت یا بغض تشدید و یا کاهش می یابد. البته این شناخت (حضرت) باید منجر به باور شود. باوری قلبی و از روی صدق.

محبت به امام زمان,محبت امام زمان نسبت به شیعیان,حدیث محبت به امام زمان

 محبت به امام زمان

راجع به امام زمان، حضرت مهدی که سلام خدا بر او باد نیز همین طور است. افراد به نسبت شناخت شان باورش می کنند و به تناسب باورشان به او محبت پیدا می کنند و به تناسب محبت شان به او نزدیک تر و نزدیک تر و صمیمی تر می گردند.

نزدیکی، صمیمت، محبت و ارتباط باید دو سویه باشد. در این ارتباط یک سویش امام زمان (عج) است که «امام رحمت» است و مهر و محبت و توجه اش به ما قابل وصف نیست، هر چند که ما بد باشیم. اما سوی دیگر خود ما هستیم.

آکاایران: تاکنون چقدر به ایشان از روی باور و از صمیم قلب و نه فقط به وسیله زبان و لفظ ابراز محبت کرده ایم؟ امام، پدر امت است. آیا تا کنون سعی نموده ایم که دست کم رفتاری مانند یک فرزند نسبت به پدر داشته باشیم. همین رفتارهای معمولی. به عنوان مثال: صبح که از خواب بیدار می شویم، به پدر [امام] خود سلامی بدهیم، ابراز ادب و محبت کنیم و با اجازه ی او از خانه خارج شویم و به هنگام ورود نیز ابتدا به او سلامی بدهیم. آیا این حداقل باور در ما وجود دارد؟

بی تردید شوق حضرت به بازگشت و فلاح ما، به مراتب بیش از توجه ما به خودمان است و هر آن منتظرند که گناهکاری آهی بکشد و بر کرده ی خویش پشیمان شود، به سوی او بیاید و به واسطه اش از خداوند منان طلب عفو نماید. رابطه ی صمیمانه تری با امام زمانش برقرار کند. با یک توجه خاضعانه و از صمیم قلب قطره اشکی در وضع خویش و از محبت و دوری یار بریزد ...، تا یک شبه ره صد ساله بپیماید و از شیعیان حضرتش به شمار آید

امام زمان علیه السلام، حجت خداوند متعال است و در ضمن رفیق و برادر است و دستگیر امت. آیا تا کنون به این باور رسیده ایم که ساعتی در گوشه ای با او خلوت کنیم و عرض کنیم: ای امام! من حرف ها، درد دل ها، نگرانی ها، امیدها و مشکلاتی دارم که می خواهم همین طور صمیمی با شما در میان بگذارم و راه کار و کمک بخواهم. یا مثلاً بگوییم: ای امام، ای پدر، ای برادر، ای رفیق! من دچار آلودگی ها و گناه هایی هستم. ضعف نفس هایی دارم و ...، می خواهم مثل یک بیمار که نزد طبیب می رود و یا رفیقی که با رفیق دلسوز و ناصح اش درد دل می کند، این گرفتاری هایم را نزد شما بیان کنم تا کمک کنید نجات یابم؟!

پس، به راحتی می توان به امام نزدیک شد، محبت و صمیمت را تشدید نمود و با او ارتباطی تنگاتنگ برقرار نمود. و کوتاهی از خود ماست. فقط کافیست که باور و توجه کنیم. راه کاملاً باز است و دعوت مستمر.

اما راجع به نزدیک تر شدن و صمیمت افراد گناهکار. دقت کنیم که امام، حجت خداوند است و هدایت بندگان توسط خداوند رحمان و رحیم، به واسطه ی و به دست او انجام می پذیرد. او آئینه و تجلی اسمای رحمان و رحیم و کریم و غفور است و خداوند کریم نیز همه ی آفرینش و بندگان خود را دوست دارد، که اگر دوست نمی داشت، خلق نمی نمود.

توجه امام زمان (عج) به بندگان گناهکار، تجلی همان توجه خدای کریم است که با مهر و محبت تمام خطاب به بندگان گناهکار خود می فرماید:

«قُل یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسرَفُوا عَلى‏ أَنفُسِهِم لا تَقنَطُوا مِن رَحمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الغَفُورُ الرَّحیمُ» (الزمر - 53)

تا کنون چقدر به ایشان از روی باور و از صمیم قلب و نه فقط به وسیله زبان و لفظ ابراز محبت کرده ایم؟ امام، پدر امت است. آیا تا کنون سعی نموده ایم که دست کم رفتاری مانند یک فرزند نسبت به پدر داشته باشیم. همین رفتارهای معمولی. به عنوان مثال: صبح که از خواب بیدار می شویم، به پدر [امام] خود سلامی بدهیم، ابراز ادب و محبت کنیم و با اجازه ی او از خانه خارج شویم و به هنگام ورود نیز ابتدا به او سلامی بدهیم. آیا این حداقل باور در ما وجود دارد؟

ترجمه: بگو: «اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را مى‏آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است‏.

بی تردید شوق حضرت به بازگشت و فلاح ما، به مراتب بیش از توجه ما به خودمان است و هر آن منتظرند که گناهکاری آهی بکشد و بر کرده ی خویش پشیمان شود، به سوی او بیاید و به واسطه اش از خداوند منان طلب عفو نماید. رابطه ی صمیمانه تری با امام زمانش برقرار کند. با یک توجه خاضعانه و از صمیم قلب قطره اشکی در وضع خویش و از محبت و دوری یار بریزد ...، تا یک شبه ره صد ساله بپیماید و از شیعیان حضرتش به شمار آید.

پس، بهتر است بدون لحظه ای درنگ از همین جا و همین الآن آغاز کنیم. با یک توجه، با یک نگاه، نگاهی از روی عشق و محبت. و فارغ از عالم و هر چه در اوست، با یک سلام، سلامی گرم و از صمیم دل، رابطه ای صمیمانه تر را آغاز نماییم:

السلام علیک یا اباصالح المهدی – السلام علیک یا حجه الله فی ارضه – السلام علیک یا میثاق الله الذی اخذه و وکده

اینک هر کجا که هستی، رو به قبله، به احترام و به نشانه ی انتظار برای قیام او بایست، دست راست بر سر بگذار و از ته دل توجه کن و بگو:

السلام علیک یا قآئم آل محمد (عج) – خداوند کریم ظهورت را نزدیک تر گرداند. مرا نیز ببخش و بپذیر و دست ولایت و پدری بر سرم بکش و به رغم تمامی گناهانم، از زمره ی شیعیان و دوستدارانت قرار بده. امین.

 

منابع:

برگرفته شده از سایت شهید آوینی

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

محبت امام زمان(عج) به شیخ مفید

محبت امام زمان(عج) به شیخ مفید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
محمّد‌بن ‌محمّد‌ بن نعمان عالم بسیار برجسته شیعه و مورد قبول اهل‌تسنّن بود و مرجع خاص و عام به شمار می‌رفت و آبروی شیعه در قرن پنجم بود و در همه رشته‌های علوم اسلامی استاد و نابغه به شمار می‌آمد,
اثر محبت به امام زمان(علیه السلام)

اثر محبت به امام زمان(علیه السلام)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
امام حسن و امام حسین دو امام امّت من,بعد از پدرشانند,دو سیّد جوانان اهل بهشت و مادرشان,بهترین زنان عالمیان,نهمینشان,قائم(عج) از فرزندان من است,اطاعتشان,اطاعت از من است و معصیتشان,معصیّت من است,به خداو
امام زمان مظهر مهر و محبت

امام زمان مظهر مهر و محبت

زمان مطالعه : 1 دقیقه
در این مقاله,مروری داریم به گوشه‌هایی از جلوه‌های مهر و محبت امام رحمت آخرین ذخیره‌ الهی,حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
محبت امام زمان، همان محبت خدا

محبت امام زمان، همان محبت خدا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دعای شیعیان برای امام زمان علیه السلام نشانه محبت به ایشان است,اگر چه دوستی تمام ائمه معصومین بخشی از ایمان و شرط قبولی اعمال است,ولی دعا کردن در حق امام زمان موجب ازدیاد محبت آن حضرت و در نتیجه تقویت
محبت به امام زمان(عج) تحمیلی نیست!

محبت به امام زمان(عج) تحمیلی نیست!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آیا شده یک روز از خواب که برمی خیزیم اولین کاری که می کنیم این باشد که به مولایمان سلام کنیم,مگر ما او را ارباب خود نمی دانیم ما چه بنده ای هستیم که این قدر بی ادب می باشیم و حتی از یک سلام کردن به مو
نتیجه محبت به امام زمان(عج)

نتیجه محبت به امام زمان(عج)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
فردی به حضور امیر مؤمنان رسید و حضرت,در صورت او,زردی مشاهده کرد,فرمود: این زردی چیست؟ گفت که دردی دارد,حضرت فرمود: «ما,با شادی شما,شاد می‏شویم,و از غم شما اندوهناک,و از مریضی شما مریض می‏گردیم,و برای
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :