نایب امام زمان، نایب ایرانی امام زمان(عج)
نایب امام زمان,نائب امام زمان کیست,نواب امام زمان (عج),نایب امام زمان عج,نایب امام زمان در غیبت صغری,نایب امام زمان کیست,نائب ایرانی امام زمان,نایب ایرانی امام

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد نواب امام زمان (عج) را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: محمد بن عثمان، دومین نایب امام زمان (ع)، در شهر بغداد، 10نماینده داشت که به او در کارهایش کمک می کردند. حسین بن روح هم یکی از آن ها بود. با این که 9 نفر دیگر به محمد بن عثمان نزدیک تر بودند، اما او به فرمان امام زمان (عج)حسین بن روح را جانشین خودش کرد. حسین بن روح نوبختی در زمان امام یازدهم (ع) هم از صحابه خاص آن حضرت بود. می گویند اولین توقیع از ناحیه مقدسه (اولین نامه از طرف امام زمان) در مورد او  در ششم ماه شوال سال 305 هجری رسیده بود به این مضمون:

« ما او را می شناسیم. خداوند خوبی ها و رضای خود را به او بشناساند و او را با توفیقات خود سعادتمند گرداند. از نامه او اطلاع یافتیم و به وثوق او اطمینان داریم. او در نزد ما جایگاهی دارد که او را مسرور می گرداند. خداوند احسان و نیکی خود را درباره او افزون کند. انه ولی قدیر، و الحمدلله لا شریک له و صلی الله علی رسوله محمد و آله و سلم تسلیما.»

نایب امام زمان,نایب امام زمان کیست,نایب امام زمان در غیبت کبری

نایب امام زمان

نوبختی از چه خاندانی بود ؟

آکاایران: ابوالقاسم حسین بن روح از یک خاندان بزرگ شیعه ایرانی بود به نام نوبختی. این خاندان در بغداد، مرکز خلافت بنی عباس زندگی می کردند و با مردان دانشمند و رجال سیاسی شان، از شیعیان حمایت می کردند. حسین بن روح به دانش و خرد معروف بود و حتی اهل تسنن به او احترام می گذاشتند، اما او مجبور بود در مقابل مخالفان تقیه کند. شیعیان در این که او نماینده امام است، تردیدی نداشتند. با این همه، چند نفر بودند که از روی حسادت، مقابل او ایستادند. یکی از آن ها شخصی بود به نام شلمغانی که از نمایندگان محمد بن عثمان بود. حسین بن روح در مدتی که مخفیانه زندگی می کرد و شلمغانی را وسیله ارتباطش با شیعیان قرار داده بود ، اما شلمغانی بعدها به کلی از راه راست برگشت و ادعای بابیت و بعد هم ادعای خدایی و پیغمبری کرد و آخرش به دار آویخته شد.

رفتار نایبان در مقابل مخالفان

نایبان امام سعی می کردند توجه مخالفان را جلب نکنند، اما بالاخره شهرت حسین بن روح به نمایندگی امام و رسیدگی او به کارهای شیعیان، باعث شد 5 سال در زندان باشد. البته در ظاهر می گفتند به خاطر مالی که به دیوان بدهکار بوده، او را به زندان انداختند. بعد از آزادی او، چون چند نفر از خاندان نوبخت در دستگاه حکومت به مقام و منصب رسیده  بودند، دیگر کسی زیاد مزاحمش نمی شد و او به همان جایگاه و احترامی که داشت، برگشت و تا آخر عمرش سرپرستی شیعیان را به عهده داشت.

 گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

چرا امام زمان در عصر غیبت کبرا نایب خاص ندارد؟

چرا امام زمان در عصر غیبت کبرا نایب خاص ندارد؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
به راستی همین نایبان عام حضرت هستند که در طول غیبت کبرا,اسلام را از انحراف,حفظ و مسائل مورد نیاز را برای مسلمانان بیان کرده و دل های شیعیان را بر اساس باورهای درست,استوار ساخته اند,
وفات دومین نایب امام زمان علیه السلام

وفات دومین نایب امام زمان علیه السلام

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سفیر دوم حضرت ولی عصرعلیه السلام درغیبت صغری,ابوجعفربن عثمان ملقب به" عسکری دوم" است که دوران سفارت او با ایام خلافت معتمدعباسی,معتضد عباسی,مکتفی عباسی و10 سال از خلافت مقتدرعباسی مص
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :