امام زمان و آینده جهان
امام زمان و آینده جهان,آینده ی جهان,آینده جهان از منظر قرآن,پیشگویی آینده جهان,آینده جهان هستی,آینده جهان,پیش بینی آینده جهان,آینده جهان از دیدگاه قرآن,آینده جه

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد آینده جهان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

به نقل از آکاایران: قرآن می فرماید: «أَنَّ الْأَرْضَ» به درستی که زمین «یَرِثُها» وارثش می شوند، چه کسانی؟ «عِبادِیَ» بندگان من، نه هر بنده ای «عِبادِیَ الصَّالِحُونَ» (انبیاء/105) باید صلاحیت داشته باشد. آینده ی جهان با مردان خداست.

امام زمان و آینده جهان,آینده جهان,آینده جهان چگونه است

آینده ی جهان

آیه ی دیگر «وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقین‏» (اعراف/128)، «وَ الْعاقِبَةُ لِلتَّقْوى‏» (طه/132)، تا حالا تحقیقاً همینطور بوده. بالاخره یزیدی ها محو شدند. حسین ماند. آثار یزید و ابن زیاد محو شد، خطبه های زینب کبری ماند. شاه محو شد، صدام محو شد، امام خمینی ماند. ابوجهل ها، ابوسفیان ها محو شدند، پیغمبر ماند. همیشه اینطور بوده است.

«عِبادِیَ الصَّالِحُونَ» چه کسانی هستند؟

 صالحون یعنی صلاحیت داشته باشد. نه هرکس که نماز شب بخواند. ممکن است خیلی آدم مۆمنی هم باشد ولی صلاحیت حکومت نداشته باشد. آدم هست که خیلی آدم خوبی است، همه واجبات و  مستحبات را انجام می دهد اما صلاحیت اداره ی کشور را ندارد.  لذا نگفته: «عِبادِیَ المتقون»، «عبادی المۆمنون»، «عبادی المتهجدون»، «عِبادِیَ الصَّالِحُونَ». مسأله ی صلاحیت مسأله ی مهمی است.

«عِبادِیَ الصَّالِحُونَ» صلاحیت حکومت، ممکن است خیلی طرف خوب باشد، پیغمبر گفت: ابوذر آدم خوبی هستی اما صلاحیت مدیریت حتی دو نفر را نداری. «إِنِّی أَرَاکَ ضَعِیفا» من تو را ضعیف می دانم. «فَلَا تَأَمَّرَنَّ عَلَى اثْنَیْن‏» (بحارالانوار/ج72/ص4) تو ولایت دو نفر را نباید داشته باشی. ولی سلمان را استاندار مداین کرد. سلمان و ابوذر هر دو آدم خوبی بودند ولی سلمان صلاحیت حکومت داشت، ابوذر نداشت.

ممکن است سی نفر، پنجاه نفر، صد نفر، دویست نفر مجتهد باشند. یکی بتواند رهبر شود. ممکن است ملا خیلی باشد، یکی بتواند خطیب باشد. باقی ها نتوانند خطبه بخوانند. صلاحیت این کار را باید داشته باشد.

برتری مذهب اهل بیت(علیهم السلام)

قرآن می فرماید: «وَعَدَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا» باز می گوید: «وَ عَمِلُوا الصَّالِحات لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ» (نور/55) خدا وعده داده «الَّذینَ» به کسانی که «آمَنُوا» دوباره گفته «وَ عَمِلُوا الصَّالِحات» اینجا هم یک صالحات داریم که «لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ» حکومت دستش بدهد. «عِبادِیَ الصَّالِحُونَ»، «وَ عَمِلُوا الصَّالِحات».

حدیث داریم کسانی که منتظر امام زمان هستند، باید زندگی اشرافی را کنار بگذارند. «فَلْیَسْتَعِدَّ لِلْفَقْر»

می گویند: امام عسگری که شهید شد، امام زمان سه، چهار ساله بود. بچه ی سه، چهار ساله چطور می تواند امام شود؟

جوابش این فلش کامپیوتر است. شما این فلش کامپیوتر را وصل به کامپیوتر می کنی، بعد از چند دقیقه، چند ثانیه، تمام علوم از آن کامپیوتر به این منتقل می شود. این چیه؟ درونش هم خالی است. مثل تخمه پوک! یعنی یک فلز پوک، بشر توانست علم را از آن کامپیوتر به این فلز منتقل کند چطور شما قبول می کنی انسان علم را از فلز به فلز منتقل کند، خدای انسان نمی تواند علم امام عسگری را به بچه ی چهار ساله منتقل کند؟

بنابراین اینکه بچه ی سه، چهار ساله چطور می شود امام شود، جوابش فلش کامپیوتر است.

بچه می تواند امام شود؟

امامت علم می خواهد. وزن که نمی خواهد که چند کیلو. مثل رادیو، رادیو ممکن است یک رادیوی  کوچک باشد، ده موج را بگیرد، ممکن است یک رادیو اندازه ی یک بشکه باشد، یک موج را هم نگیرد. صلاحیت می خواهد.

قرآن می فرماید: «دینَهُمُ الَّذِی ارْتَضى‏» (نور/55) آن دینی بر جهان غالب خواهد شد، که خدا از آن راضی باشد. از کدام دین ها راضی است. مذهب در دنیا خیلی است. خدا از کدام راضی است؟

یک کد داده گفته: از این راضی هستم. آن دینی که «رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دینا» (مائده/3) یعنی دین غدیر خم.

آن روزی که امیرالمۆمنین معرفی شد، خدا گفت: راضی هستم از دینی که رهبرش امیرالمۆمنین باشد. پس بالاخره آینده ی جهان با کیست؟

قرآن می گوید:‏ «عِبادِیَ الصَّالِحُونَ». قرآن می گوید: وعده ی خدا به کسانی است که ایمان و عمل صالح، قرآن می گویید: آینده ی جهان به کسی است که مکتبش مورد رضای خدا باشد.

یک حدیث است هم شیعه گفته و هم سنی. همه گفته اند. که پیغمبر فرمود: یهودی ها 71 فرقه شدند، مسیحی ها 72 فرقه شدند. مسلمان ها 73 فرقه می شوند. بعد پیغمبر فرمود: «فِرْقَةٌ نَاجِیَة» (بحارالانوار/ج30/ص335) یک فرقه از اینها نجات پیدا می کند. «فِرْقَةٌ نَاجِیَة» یک فرقه «ناجیه» است. تمام فرقه های مسلمان می گویند: ما اهل نجات هستیم، باقی ها هلاک می شوند.

برای اینکه ببینیم چه کسی راست می گوید و چه کسی دروغ؟ اگر یک پدری در خانه گفت: من یکی از بچه هایم را دوست دارم. همه ی بچه ها می گویند: من را گفت، بهترین کسی که باید حل کند آن کسی است که این حرف را زده، بگوییم: آقاجان شما که گفتی یکی از بچه هایم را دوست دارم، خودت بگو. کدام ها را دوست داری؟ خودش باید بگوید. پیغمبر فرمود: «فِرْقَةٌ نَاجِیَة» می گوییم: یا رسول الله، فرقه ی ناجیه کدام است؟

می گوید: «مَثَلُ أَهْلِ بَیْتِی کَمَثَلِ سَفِینَةِ نُوح‏» (بحارالانوار/ج23/ص123) اهل بیت من مثل کشتی نوح است. «مَنْ رَکِبَهَا» هرکس سوار ان کشتی شود، «نَجَا» نجات پیدا می کند. نَجَا و ناجی ریشه اش یکی است. «ارْتَضى‏»، «رَضیتُ»

قرآن سه مرتبه این را فرموده. این آیه سه مرتبه در قرآن تکرار شده است. «لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّه‏» (توبه/33) آینده ی جهان با اهل منطق است. با کیست؟ با اهل منطق. با کسی که منطق او غالب شود.

دوری از اشرافی گری در حکومت امام زمان(علیه السلام)

باید ساده زیست باشد. حدیث داریم کسانی که منتظر امام زمان هستند، باید زندگی اشرافی را کنار بگذارند. «فَلْیَسْتَعِدَّ لِلْفَقْر» (بحارالانوار/ج64/ص247) باید زندگی اش را روی شمعک بیاورد. نمی شود آدم زندگی اشرافی داشته باشد، بعد در زندگی اشرافی هم مثلاً بگوید: ای امام زمان من منتظر تو هستم. زندگی ساده!

تسلیم بودن در برابر رهبر، شرط پیروز شدن

ما باید تسلیم باشیم. آینده ی جهان با کیست؟ با کسانی که تسلیم باشند. در جنگ احد مسلمان ها شکست خوردند. آمدند گفتند: یا رسول الله! مگر شما نمی گویی «إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ» (محمد/7) مگر شما نمی گویید: «أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقین‏» (بقره/194) پس چرا اینجا خدا با متقین نبود، چرا نصرت نشدیم؟ می گوید: درست است خدا گفته: حق را پیروز می کنم، اما شما هم یک وظیفه ای دارید. شماها در احد می دانید چه کردید؟ «عَصَیْتُم‏» (آل عمران/152) معصیت کردید. پیغمبر فرمود: این منطقه را حفاظت کنید، حفاظت نکردید. «تَنازَعْتُمْ» (آل عمران/152) نزاع کردید، اختلاف در بین شما افتاد. «فَشِلْتُم‏» (آل عمران/152) شُل شدید. اینها آیه ی قرآن است. «فَشِلْتُمْ، تَنازَعْتُمْ، عَصَیْتُم‏» رمز شکست در احد اینها بود.

صالحون یعنی صلاحیت داشته باشد. نه هرکس که نماز شب بخواند. ممکن است خیلی آدم مۆمنی هم باشد ولی صلاحیت حکومت نداشته باشد. آدم هست که خیلی آدم خوبی است، همه واجبات و مستحبات را انجام می دهد اما صلاحیت اداره ی کشور را ندارد

آینده ی جهان با کیست؟

با امت شُل نمی شود. با امتی که معصیت کند، حرف فرماندهی را زمین بگذارد. پیغمبر فرمود: این منطقه را رها نکنید. «تَنازَعْتُمْ» نزاع در شما افتاد. یکی گفت: بمانیم، یکی گفت: برویم. رمز سقوط شما خودتان هستید.

حدیث داریم یاران امام زمان «کَزُبَرِ الْحَدِید» (کافی/ج8/ص294) مثل آهن پاره هستند.

در قرآن بعضی جاها می گوید: «لَعَلَّهُمْ یَهْتَدُونَ» (انبیاء/31) «لَعَلَّهُمْ» شاید. بعضی جاها هم می گوید: «أُولئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ» (بقره/157)، «هُمُ الْمُتَّقُون‏» (بقره/177) «لَعَلَّهُمْ یَهْتَدُونَ»، «هُمُ الْمُتَّقُون‏». «لَعَلَّهُمْ یَهْتَدُونَ»، «أُولئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ». «لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ» (بقره/186)، «أُولئِکَ هُمُ الرَّاشِدُونَ» (حجرات/7) یعنی آینده ی جهان با کسی است که از این «لَعَّلَ» رد شده باشد به آن قطعی رسیده باشد.

 یک وقت دکتر می گوید: این قرص ها را عمل کن. فردا بیا تو را ببینم. یعنی چه؟ یعنی نمی دانم این قرص نتیجه می دهد یا نمی دهد، حالا فعلاً آزمایشی. یک وقت می گوید: نه، دوای تو قطعاً همین است.

تفکر و برنامه ریزی جهانی، نه کشوری و منطقه ای

یار امام زمان باید فکر جهانی داشته باشد. چون امام جهانی یک مریدهای جهانی هم می خواهد. آدمی که فقط به خودش فکر می کند اینها نمی توانند یار کسی باشند که کلی ببینند.

دعاها ما را کلی بار می آورد. «اللَّهُمَّ أَغْنِ کُلَّ فَقِیرٍ» همه ی فقیرها را بی نیاز کن. «اللَّهُمَّ أَشْبِعْ کُلَّ جَائِع‏» همه ی گرسنه ها را سیر کن. «اللَّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کُلِّ مَکْرُوب‏»، «اللَّهُمَّ أَصْلِحْ کُلَّ فَاسِد» کل، کل، یعنی کسی که می خواهد یار امام زمان باشد باید از نوجوانی فکرش بین المللی باشد.

منابع :

سایت حوزه

اندیشه قم

سایت مهدویت

بیانات حجت الاسلام قرائتی

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :