موانع سیر و سلوک، آیة الله جوادی آملی (1)
موانع سیر و سلوک,سیر و سلوک,موانع سلوک,موانع عرفان,مانع عرفان و سیر و سلوک,موانع عرفان و سیر و سلوک,موانع عرفان و سلوک

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد موانع سیر و سلوک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران :صاحب نظران علم اخلاق بر آنند که بخش هاى آغازین علم اخلاق را آشنایى با رذایل اخلاقى و راه هاى زدودن آنها تشکیل مى دهد؛ انسان، نخست باید رذایل اخلاقى و نفسانى را شناسایى و آنها را دفعا یا رفعا طرد کند؛ به این معنا که اگر ندارد، بکوشد به آنها مبتلا نشود و اگر به آنها آلوده است، تلاش کند آنها را برطرف کند.

موانع سیر و سلوک,موانع عرفان و سیر و سلوک,موانع عرفان

موانع سیرو سلوک عرفانی

آکاایران: آشنایى با رذایل اخلاقى براى طبیب روح، درست مانند آشنایى با سموم براى طبیب جسم لازم و سودمند است؛ تا خود به آنها مبتلا نشود و به دیگران نیز هشدار دهد تا به آن دچار نشوند و اگر دچار شدند، راه درمان را به آنان نشان دهد و آنان را درمان کند. از این رو بسیارى از بزرگان علم اخلاق گفته اند: ترک رذایل و اجتناب از آن تخلیه، یعنى خالى کردن نفس از رذایل اخلاقى است و بر تحلیه، یعنى آراستن نفس به زیورهاى فضایل اخلاقى، مقدم است. این سخن گرچه تام است؛ ولى باید توجه کرد که تخلیه از رذایل با تحلیه به فضایل کاملا فرق دارد؛ زیرا فضایل در نهاد آدمى ریشه دار است، لیکن رذایل، امرى عارضى است؛ در حالى که انسان از نظر علوم حصولى، نادان به دنیا آمده است: و الله اخرجکم من بطون امهاتکم لاتعلمون شیئ(1)در علوم حضورى و شهودى مانند معرفت حق و اسماء و تعینات او با سرمایه فطرت توحیدى آفریده شده است: فاقم وجهک للدین حنیفا فطرت الله التى فطر الناس علیها(2) در زمینه مسائل عملى نیز چنین است. هنگامى که روح انسان به بدنش تعلق گرفت، اگر چه منزه از رذایل اخلاقى بود ولى تهى از فضایل نبود؛ بلکه با فضایل گرایش به حق آفریده شد که از آن به فطرت توحیدى یاد مى شود: و نفس و ما سویها فالهمها فجورها و تقویها.(3) بنابراین، روح انسان در عین حال که ملهم به فجور و تقواست گرایش به تقوا هم دارد؛ در نتیجه اگر این رذایل عارضى زدوده شود، آن فضایل فطرى، شکوفا مى گردد و خود را بهتر نشان مى دهد و در عین حال انسان مى تواند آن را تحصیل و تکمیل کند. اکنون به بررسى موانع سیر و سلوک و راه هاى مانع زدایى و مراحل آن مى پردازیم و در آغاز موانع نظرى (غفلت، وسوسه علمى، پندارگرایى و عقل متعارف) و سپس موانع عملى (هوس مدارى و خودبینى، کمینگاه هاى شیطان و بازیگرى و دنیاگرایى) ذکر مى شود.

 "آیة الله جوادی آملی"

 

پی نوشت ها:

1- سوره نحل، آیه 78

2- سوره روم، آیه 30

3- سوره شمس، آیات 7 - 8

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :