فضیلت سوره کوثر
فضیلت سوره کوثر,فضیلت سوره ی کوثر,برکات سوره کوثر,فضیلت خواندن سوره کوثر,فضیلت خواندن سوره ی کوثر,فضیلت قرائت سوره کوثر,فضیلت سوره کوثر,فضیلت و خواص سوره کوثر,ف

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد برکات سوره کوثر را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

به نقل از آکاایران: سوره کوثر در مکه نازل شده و دارای ۳ آیه است. کلمه کوثر به معنی خیر فراوان است. در اینکه منظور از کوثر، نهری است در بهشت، یا حوضی در محشر، یا ذریه و فرزندان زیاد، یا علمای امت، یا نبوت و قرآن، یا علم و حکمت ‏یا... نظریه های گوناگونی وجود دارد

فضیلت سوره کوثر,فضیلت سوره کوثر,فضیلت سوره کوثر

سوره کوثر 

نام ها

نام این سوره (کوثر) از اولین آیه آن گرفته شده است.

 

نزول سوره کوثر

بعد از سوره عصر یا عادیات نازل شده است (سال اول بعثت). بعضی هم گفته اند که در صلح حدیبیه‏ نازل شده است.

محتوای سوره کوثر

پیامبر اسلام دو فرزند پسر از خدیجه داشت: یکی «قاسم» و دیگری «طاهر» و هر دو در مکه از دنیا رفتند، و پیامبر فاقد فرزند پسر شد؛ به همین علت مشرکین به او «ابتر» (یعنی بلاعقب) می گفتند. این سوره نازل شد و خبر داد که دشمنان او ابتر خواهند بود.

فاطمه زهرا

از دیدگاه بسیاری از مفسران سوره کوثر در شأن فاطمه و فرزندان او نازل شده است.

قطعا ما به تو خیر کثیر (فاطمه) دادیم (۱) پس به شکرانه اش برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن (۲) و بدان که قطعا شماتت گوی و دشمن تو ابتر و بلا عقب است (۳).

فخر رازی مفسر اهل سنت در تفسیر کبیر نوشته است:

قول سوم این است که این سوره به عنوان رد بر کسانی نازل شده که عدم وجود اولاد را بر پیغمبر اکرم خرده می گرفتند، بنابراین معنی سوره این است که خداوند به او نسلی می دهد که در طـول زمـان باقی می ماند، ببین چه اندازه از اهل بیت را شهید کردند، در عین حال جهان مملو از آنهاست، این در حالی است که از بنی امیه (که دشمنان اسلام بودند) شخص قابل ذکری در دنیا باقی نماند، سپس بنگر و ببین چقدر از علمای بزرگ در میان آنهاست مانند باقر و صادق و رضا و نفس زکیه. هزاران هزار از فرزندان فاطمه در سراسر جهان پخش شدند، در میان آنها نویسندگان و فقها و محدثان و مفسران والامقام و فرماندهان عظیم بودند که با ایثارو فداکاری در حفظ آیین اسلام کوشیدند.

فضیلت سوره کوثر

در حدیثی از پیامبر اسلام آمده است:

« هرکس آن را تلاوت کند خداوند او را از نهرهای بهشتی سیراب خواهد کردو به عدد هر قربانی که بندگان خدا در روز عید قربان قربانی می کنند، و همچنین قربانی هائی که اهل کتاب و مشرکان دارند، به عدد هر یک از آنان اجری به اومی دهد. »

چشمهٔ کوثر

از هفت رودی که در بهشت جاری هستند(کوثر و کافور و میم و سلسبیل و تسنیم و مَعین و جبیل) در مورد رود کوثر نیز یاد شده است.

 

منابع

برگزیده تفسیر نمونه، جلد ۵، آیت الله ناصر مکارم شیرازی

آشنایی با سوره ها (شناخت سوره های قرآن)، جواد محدثی، ۱۳۷۴، قم، دفتر تبلیغات اسلامی

لغت نامه دهخدا

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران
فضیلت و خواص سوره کوثر

فضیلت و خواص سوره کوثر

زمان مطالعه : 1 دقیقه
  هر کس در نمازهای واجب یا مستحب خود سوره کوثر را قرائت نماید خداوند از آب حوض کوثر به او بنوشاند و کنار درخت طوبی همجوار رسول خدا صل فضیلت و خوا
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :