زندگینامه علامه حلی
زندگینامه علامه حلی,دانلود زندگینامه علامه حلی,زندگینامه علامه حلی,کتاب زندگینامه علامه حلی,خلاصه زندگی نامه علامه حلی

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد زندگینامه علامه حلی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: ابومنصور جمال الدین، حسن بن یوسف بن مطهّر حلّی معروف به علامه حلّی، از علمای شیعه قرن هشتم قمری بود.

زندگینامه علامه حلی,زندگینامه علامه حلی,خلاصه زندگی نامه علامه حلی

زندگینامه علامه حلّی

آکاایران: برگهای زرین حیات علامه حلی با تعهد و صداقت مزین و با تار و پودی از اخلاص و محبت شیرازه گردیده است . مرزبان بیداری که فقه شیعه و معارف اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را در سایه سار ولایت پاسداری کرد و فقاهت را با درفش ولایت بر افراشت .

چنانکه نقل است مولای متقیان علی علیه السلام در مسیر حرکت از کوفه به صفین بر تپه های بابل روی تل بزرگی ایستاد و اشاره به بیشه و نیزاری نمود و این سخن را فرمود: اینجا شهری است و چه شهری !

اصبغ بن نباته از یاران نزدیک حضرت عرض کرد: یا امیرالمومنین ! می بینم از وجود شهری در اینجا سخن می گویی، آیا در اینجا شهری بود و اکنون آثار آن از بین رفته است ؟

از ایوان طلای امیرالمومنین علیه السلام دری به رواق علوی گشوده است. پس از ورود به سمت راست، حجره ای کوچک دارای پنجره فولادی، مخصوص قبر شریف علامه حلی است. زائرین بارگاه علوی در مقابل این حجره توقفی کرده، مرقد شریفش را زیارت می کنند و از روح بلندش مدد می جویند.

فرمود: نه ! ولی در اینجا شهری به وجود می آید که آن را «حله سیفیه» می گویند و مردی از تیره بنی اسد آن را بنا می کند و از این شهر مردمی پاک سرشت و مطهر پدید می آیند که در پیشگاه خداوند مقرب و مستجاب الدعوة می شوند.

در شب 29 رمضان 648 ق . در این شهر فرزندی از خاندانی پاک سرشت ولادت یافت که از مقربان درگاه باری تعالی قرار گرفت . نامش حسن و معروف به آیة الله علامه حلی است . مادرش بانویی نیکوکار و عفیف ، دختر حسن بن یحیی بن حسن حلی خواهر محقق حلی است و پدرش شیخ یوسف سدیدالدین از دانشمندان و فقهای عصر خویش در شهر فقاهت حله است. علامه حلی از طرف پدر به "آل مطهر" پیوند می خورد که خاندانی مقدس ‍ و بزرگ و همه اهل دانش و فضیلت و تقوا بودند. از آنها آثار و نوشته های گرانقدر به یادگار مانده که تا به امروز و در امتداد تاریخ مورد استفاده دانش ‍ پژوهان قرار گرفته است . آل مطهر به قبیله بنی اسد که بزرگترین قبیله عرب در شهر حله است پویند می خوردند که مدت زمانی حکومت و سیادت از آنها بود.

او چند سال بیشتر نداشت که با راهنمایی پدرش برای یادگیری قرآن به مکتب می رود و خواندن و نوشتن را در مکتب می آموزد ولی به این مقدار راضی نشده و نزد استادی بنام محرم رفته و کتابت خط را بخوبی نزد او فرامی گیرد. سپس مقدمات و ادبیات عرب و علوم فقه، اصول فقه، حدیث و کلام را نزد پدرش شیخ یوسف سدید الدین و دایی اش محقق حلی می آموزد، او در ادامه علوم منطق، فلسفه و هیئت را نزد اساتید دیگرش بویژه خواجه نصیر الدین طوسی می آموزد و قبل از رسیدن به سن بلوغ به درجه اجتهاد نایل می شود و به سبب کسب فضیلت های بسیار در سن کم در نزد خانواده و دانشمندان به جمال الدین مشهور می شود.

منزل شیخ سدیدالدین که سرشار از کرامت و تقواست ، کودکی را در خود جای داده که مایه افتخار آن است . حسن فرزند شیخ گرچه هنوز از عمرش ‍ چند سالی بیش نگذشته ، با راهنمایی دلسوزانه پدرش برای فراگیری قرآن مجید به مکتب خانه رفت و با تلاش و پیگیری مداوم و هوش و استعداد خدادادی که داشت در زمان کوتاه خواندن قرآن را بخوبی یاد گرفت .

تاریخ دقیق ورود او به ایران مشخص نیست اما احتمالاً سالهای بعد از ۷۰۵ قمری بوده است که او به دعوت الجایتو از پادشاهان سلسله ایلخانیان که حاکم بر ایران بودند به ایران دعوت می شود و در مجلسی به مناظره با دانشمندان مذاهب فقهی ۴گانه اهل سنت از جمله خواجه نظام الدین عبدالملک مراغه ای می پردازد و موفق به شکست آنان می شود.

پس از این جلسات ولایت و امامت علی بن ابیطالب و مذهب شیعه در نزد پادشاه اولجایتو به اثبات رسیده و وی مذهب شیعه را برمی گزیند و نام خود را به سلطان محمد خدابندهتغییر می دهد و تشیع را در ایران رواج می دهد. که از آن روز تا زمان مرگ سلطان محمد خدابنده علامه در ایران می ماند و به نشر معارف و فرهنگ تشیع می پردازد.در تمامی مسافرت ها ملازم وی می شود و به پیشنهاد سلطان مدرسه سیاری از خیمه و چادر ساخته می شود که در تمام مسافرت ها حمل شده و در هرکجا که کاروان اقامت می کرده علامه به تدریس و مباحثه مشغول می شده است.

پایان زندگی هر کس به مرگ اوست جز مرد حق که مرگ وی آغاز دفتر است محرم سال 726 ق . برای شیعیان و پیروان راستین اسلام فراموش نشدنی است . عزا و ماتم آنان افزون است . بویژه حله این سرزمین مردان پاک سرشت و عاشقان اهل بیت علیهم السلام شور و ماتم بیشتری دارد.

از ایوان طلای امیرالمومنین علیه السلام دری به رواق علوی گشوده است. پس از ورود به سمت راست، حجره ای کوچک دارای پنجره فولادی، مخصوص قبر شریف علامه حلی است. زائرین بارگاه علوی در مقابل این حجره توقفی کرده، مرقد شریفش را زیارت می کنند و از روح بلندش مدد می جویند. علّامه حلی پس از مرگ سلطان محمد خدابنده در سال ۷۱۶ قمری به شهر حله بازگشت و تا آخر عمر در آنجا اقامت کرد و سرانجام در ۲۱ محرم ۷۲۶ قمری در سن ۷۸ سالگی درگذشت و در حرم امیرالمومنین امام علی بن ابی طالب به خاک سپرده شد.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

زندگینامه علامه محمد تقی جعفری

زندگینامه علامه محمد تقی جعفری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زندگینامه علامه محمد تقی جعفری علامه محمد تقی جعفری ,زندگی نامه علامه محمد تقی جعفری,آثار علامه محمدتقی جعفری,زندگینامه بزرگان دین
علامه محمد باقر مجلسی، زندگینامه علامه محمد باقر مجلسی

علامه محمد باقر مجلسی، زندگینامه علامه محمد باقر مجلسی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
علامه محمدباقر مجلسی,علامه شیخ محمد باقر مجلسی,علامه محمد تقی مجلسی,علامه محمد باقر مجلسی کیست,کتابهای علامه محمدباقر مجلسی,زندگینامه ی علامه محمد باقر مجلسی,آثار علامه محمد باقر مجلسی,علامه ملا محمدب
زندگینامه علامه امینی

زندگینامه علامه امینی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زندگینامه علامه امینی | علامه امینی ، زندگی علامه امینی ، زندگینامه علامه امینی ، تالیفات علامه امینی ، آثار علامه امینی ، شاگردان علامه امینی
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :