صله رحم
صله رحم,صله رحم در قران,صله رحم یعنی چه,صله رحم در احادیث,صله رحم یعنی چه,صله رحم چیست,صله رحم از دیدگاه قرآن,صله رحم چیست,صله رحم در اسلام,صله رحم حدیث

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد صله رحم را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: صله رحم از آن دسته واجباتی است که هر کسی خود باید به آن بپردازد، امام علی(ع) درباره اهمیت صله ارحام می فرمایند: برای اهل دین علاماتی است که با آن ها شناخته می شوند و صله رحم یکی از آن هاست.

صله رحم,صله رحم چیست,صله رحم در قران

صله رحم

صله به معنای وصل است، و در اصطلاح به احسان و اظهار عطوفت و رعایت حال دیگران گفته می شود.  رحِم به معنی جایگاه اولاد است و در اصطلاح به مادر گفته می شود. و صله رحم یعنی رسیدگی و احسان به افرادی که با انسان، مادرِ مشترک داشته باشند؛ مانند عمو، عمّه، دایی، خاله و فرزندان آنها. 
صله رحم از دستورات عام و پرمنفعت اسلام است و کنیه های خانوادگی را از بین می برد: امام صادق علیه السلام فرمود:«صله رحم کن، حتی اگر با دادن یک لیوان آب به نزدیکانت باشد. بهترین صله رحم بازداشتن خویش است از آزار آنها.» 

مقصود از رحم کیست ؟
مراد از رحم عرفا، نزدیکان انسان است که خویشاوندى واحد، با نسب شناخته شده ، آنان را به همدیگر ارتباط مى دهد چه قرابت نزدیک باشد یا قرابت دور، همه مرد باشند یا زن .
و براى رحم غیر از این معنى ، معنى دیگرى نیز گفته شده است و طبیعى است که مراتب رحم و خویشاوندى متفاوت است : بعضى از آنان مانند، پدر، فرزند و زن ، واجب النفقه مى باشند.
و بعضى مانند برادر، خواهر، عمه و خاله ، محرم نسبى هستند. و بعضى از جهت پدر و مادر، قرابت پیدا مى کنند اگر چه واسطه ها زیاد باشند.
پس صله رحم به اختلاف مراتب قرب و بعد، رو به افزایش مى گذارد.

معناى صله رحم چیست ؟
آکاایران: صله رحم با مهر و محبت و احسان و رعایت حقوق نزدیکان ، حاصل مى گردد و فى الجمله واجب است .
شهید اول رحمة الله علیه فرموده :
واجب آن به اندازه اى است که انسان از قطع رحم ، بیرون آید. زیرا که قطع رحم ، معصیت و گناه است ، بلکه از گناهان کبیره است ، و اضافه بر این مقدار واجب ، مستحب است . بنابراین ، صله رحم به اختلاف زمان ، مکان ، افراد، حالات و عادات مختلف ، فرق مى کند:
صله از فقیر آن است که انسان از حیث مادى به وضع اقتصادى او، و از حیث معنوى به زیارت وى برسد. صله دوستان و همنشینان ، با هدیه و دیدار آنان است ، زیرا سلام و دیدار از نزدیک ؛ و نوشتن نامه (از محل دور) پائین ترین مراتب آن است

صله رحم، به معنای محبت، رسیدگی نسبت به خویشان و نزدیکان(سه طبقه ارث) و دید و بازدید با آنهاست؛ در فقه اسلامی، ارحام و خویشان نسبی از حقوق بیشتری نسبت به دیگران برخوردارند و به آن ها توجه زیادی شده است، مثلاً در مواردی که انسان حقوق مالی (نذر، صدقه، زکات و...) به عهده دارد، اگر میان بستگان وی افراد نیازمندی وجود داشته باشند، باید آن ها را بر دیگران مقدم بدارد. بنابراین صله رحم تنها در دید و بازدید خلاصه نمی شود بلکه باید این دید و باز دید همراه با مهر و محبت و صفا و صمیمیت باشد و برخی از علما، کمک مالی به ارحام (در صورت نیاز) را جزء صله ارحام می دانند.

آثار صله رحم و قطع رحم چیست؟

خداوند تبارک و تعالی درباره صله ارحام می فرماید: «وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِی تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللّهَ کَانَ عَلَیْکُمْ رَقِیبًا»(2) و از خدای بپرهیزید که (همگی به عظمت او معترفید و) ... نیز از (قطع رابطه با) خویشاوندان خود پرهیز کنید، زیرا خداوند مراقب شما است؛ روایات فراوانی هم حتی توصیه به صله رحم می کنند حتی با کسانی که با ما قطع رابطه کرده اند. صله رحم از آن دسته واجباتی است که در آن مصالح زیادی نهفته است و به گونه ای است که هر کسی خود باید به آن بپردازد و این گونه نیست که با انجام دادن آن توسط یک نفر، از دیگران ساقط شود، به عبارت دیگر از واجبات کفایی به حساب نمی آید.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی