جاذبه علوی، محبت و جاذبه علوی
جاذبه علوی,جذابیت های حکومت علوی,جاذبه حکومت علوی,جذابیت علوی,جذابیت حکومت علوی,جاذبه های علوی,جذابیت های علوی

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد جاذبه های علوی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

جاذبه علوی,جاذبه های علوی,جذابیت علوی

جاذبه علوی

آکاایران: فرازهایی از رفتار و گفتار رسول گرامی اسلام در خصوص نحوه پیام رسانی و جذب مخاطب در فرآیند نشر و گسترش فرهنگ و معارف دینی و قرآنی را مورد مرور و مطالعه قرار دادیم. تهیه، تدوین و تلخیص نکات ارزنده ای از کتاب ارزشمند و ماندگار سیری در سیره نبوی به قلم استاد فرزانه، شهید مرتضی مطهری، تنها منبع و مرجع مستند ما در این مهم بود.

همانطور که در بخش آغازین پروژه حاضر مورد اشاره واقع شد، آثار قلم و بیان علامه مطهری (ره) که همواره از تازگی، جامعیت و اثرگذاری لازم برخوردار می باشند به عنوان محور و مدار اصلی تدوین و تنظیم مطالب، برگزیده شده اند تا بدینوسیله علاوه بر تسهیل فهم متون به یادگار مانده ی استاد، زمینه های دسترسی آسان و به روز شده آثار آن معلم شهید را برای کاربران و علاقمندان محترم فراهم سازیم.

در این بخش از مطالب با تأکید بر یکی دیگر از آثار گران سنگ استاد، تحت عنوان "جاذبه و دافعه علی (علیه السلام) نگاهی می اندازیم به اصول و اسلوب اولین امام شیعیان و جانشین برحق رسول گرامی اسلام علی(علیه السلام) در حوزه مهارت و معیارهای رفتاری و ارتباطی با دوستان و دشمنان.

وجود مقدس امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) با چه روش ها و مهارتهایی برخی را جذب و گروهی را دفع می کردند؟  مهارتهای ارتباطی آن حضرت چگونه بود؟ راز تسخیر دل ها و اندیشه ها و جلب و جذب مخاطبان و معاشران در مکتب علوی چیست؟ چه کسانی و چرا مجذوب و شیفته و شیدای مقام و مرام علی (علیه السلام) می شدند؟

به راستی اگر ما هم در عصر علی (علیه السلام) می زیستیم مجذوب علی می شدیم یا مطرود او؟ چنین انسانی خواه ناخواه یک رو و قاطع و صریح است، مگر آنکه منافق و دورو باشد. زیرا همه مردم یک جور فکر نمی کنند و یک جور احساس ندارند و پسندهای همه یکنواخت نیست. در بین مردم دادگر هست، ستمگر هم هست، خوب هست، بد هم هست... . تنها کسی موفق می شود دوستی طبقات مختلف و صاحبان ایده های مختلف را جلب کند، که متظاهر و دروغگو باشد. و با هر کسی مطابق میلش بگوید و بنمایاند... بعضی از مسیحیان که خود را و کیش خود را مبشر محبت معرفی می کنند، ادعای آنها این است که انسان کامل فقط محبت دارد و بس، پس فقط جاذبه دار و بس ما، و شاید برخی هندوها نیز این چنین ادعایی داشته باشند..

اما؛ این آقایان باید بدانند که تنها اهل محبت بودن کافی نیست، اهل مسلک هم باید بود... محبت باید حقیقت توأم باشد...

افرادی که نه جاذبه دارند و نه دافعه، نه کسی آنها را دوست و نه کسی دشمن دارد، نه عشق و علاقه و ارادت را برمی انگیزند و نه عداوت و حسادت و کینه و نفرت کسی را، بی تفاوت در بین مردم راه می روند مثل این است که یک سنگ در میان مردم راه برود

محبت و جاذبه ی نبوی

اسلام نیز قانون محبت است، قرآن پیغمبر اکرم را رحمة للعالمین معرفی می کند:

 وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِینَ (سوره انبیاء /107)؛ نفرستادیم تو را مگر که مهر و رحمتی باشید برای جهانیان.

یعنی نسبت به خطرناکترین دشمنانت نیز با رحمت باشی و به آنان محبت کنی.

[رسول گرامی اسلام] نه تنها به دشمنانش محبت می ورزید بلکه نسبت به همه چیز مهر می ورزید حتی حیوانات و جمادات... [بطور مثال] وقتی از کنار کوه احد می گذشت با چشمان پرفروغ نگاهِ از محبت لبریزش اُحُد مورد عنایت خویش قرار داد و گفت: جَبَلٌ یُحِبُُّنا و نُحِبُّهُ کوهی است که ما را دوست دارد و ما نیز آن را دوست داریم. انسانی که کوه و سنگ نیز از مهر او بهره مند است.

[آنچه که جای تاکید دارد و این است که محبتی که قرآن دستور می دهد آن نیست که با هر کسی مطابق میل و خوشایند او عمل کنیم. با او طوری رفتار کنیم که او خوشش بیاید و لزوماً به سوی ما کشیده شود. محبت این نیست که هر کس را در تمایلاتش آزاد بگذاریم و یا محور و مدار دوستی و دشمنی، عشق و نفرت، قهر و آشتی و جاذبه و دافعه ما چیست؟ ثروت و دارایی؟ قدرت و ریاست؟ زیبایی و جلوه های ظاهری؟ و یا دین و دانایی؟

در این اجمال با تاکید بر گفتمان استاد و یا تأملی بر کتاب جاذبه و دافعه علی (علیه السلام) به سئوالات مذکور و برخی سئوالات دیگر پاسخ خواهیم داد. صبورانه با ما باشید.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :