اهمیت شیر مادر در قرآن، اهمیت شیر مادر در قرآن و روایات؟!
اهمیت شیر مادر در قرآن,اهمیت شیر مادر در قرآن و روایات؟,شیر مادر در قرآن,فواید شیر مادر در قرآن,شیر مادر قرآن,شیر مادر قران

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد اهمیت شیر مادر را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: متجاوز از 14 قرن است که در آموزشهای اسلامی با جامع ترین ، زیباترین و قوی ترین انگیزش ها ، نکات مهمی درباره شیر مادر در قالب توصیه ها و آموزشها مطرح شده است . آگاهی از این توصیه ها و استفاده به جا از آنها کارآمدترین و مؤثرین انگیزه های ترویج تغذیه کودکان با شیر مادر را در پی خواهد داشت .

اهمیت شیر مادر در قرآن,اهمیت شیر مادر در قرآن و روایات,شیر مادر در قرآن 

شیر مادر در قرآن و روایات

شیر مادر در منابع اسلامی

به نقل از آکاایران: در تمام منابع اسلامی همچون قرآن کریم (که به عنوان مهمترین و اساسی ترین منبع و در حقیقت قانون اساسی اسلام است )، روایات پیامبر اکرم ( ص ) و معصومین ( ع) و نیز کتب فقهی مطالب جالب و مهمی در مورد تغذیه با شیرمادر و آثار و احکام آن وجود دارد .

 

شیر مادر در قرآن کریم

آیات قرآنی که مستقیماً بحث شیرمادر در آنها مطرح شده شامل آیات زیر می باشند :

1-  آیه 233 سوره بقره – این آیه به اعتباری ، مهمترین آیه در خصوص شیرمادر است .

2- آیه 15 سوره احقاف

3- آیه 14 سوره لقمان

4- آیه 23 سوره نساء ، این آیه ناظر به ارتباط خویشاوندی رضاعی می باشد .

5- آیه 6 سوره طلاق

6- آیه 2 سوره حج

7- آیه 7 سوره قصص

8- آیه 12 سوره قصص

 

آنچه از قرآن پیرامون شیر مادر می آموزیم :

حق شیردادن و شیرخوردن

آیه 233 سوره بقره با « والوادات یرضعن اولادهن حولین کاملین لمن ارادان یتم الرضاعه » آغاز می شود . در این آیه به جای کلمه متعارف ام به معنای مادر از کلمه والدات ( جمع والده ) استفاده شده است . والده به مادری گفته می شود که کودک را زاییده است در حالی که معنای ام ، هم مادر و هم کسی را که برجایگاه مادری نشسته شامل می شود.

 به عبارت دیگر ، این آیه این نکته را یادآور می شود که  حق شیردادن متعلق به والده است  .

به عبارتی مادر حق دارد از احساس رضایت جسمی ومعنوی ناشی از شیر دادن و دیگر برکات آن بهره مند شود و این حق را نمی توان از او سلب کرد در عین حال آن که نمی توان او را به شیر دادن اجبار نمود .

به طور کلی به دلایل بسیار ، هیچ شیری برای کودک مناسب تر از شیر مادر خودش نیست ؛ لذا کودک با تأکید این آیه کریمه حق دارد دوران شیر خواری را به طور طبیعی با بهره گیری از شیر مادر خودش سپری کند تا از مناسب ترین غذا وحمایت ایمونولوژیک و آثار مطلوب مترتب بر آن استفاده نماید .

در حقوق اسلامی بر همین پایه، حق حضانت کودک را در دوران شیر خواری با تأکید به مادر می دهند و نیز باز بر همین پایه اجرای برخی احکام به زمان دیگر پس از دوره شیردهی منتقل می گردد.

 

فواید شیر مادر

 فایده های شیر مادر را می توان از جنبه های مختلف بررسی کرد:

 1- فواید شیر برای کودک

 2- فواید شیردهی برای مادر

 

فواید شیر برای کودک

شیر مادر به تنهایی تا پایان شش ماهگی برای رشد کودک کافی است و کودک به هیچ نوع غذا یا نوشیدنی نیازی ندارد.

آغوز که همان شیر زرد رنگی است که پس از تولد کودک در سینه های مادر جریان پیدا می کند ، حاوی مواد مفید و ارزنده ای است که اولین و بهترین واکسن برای محافظت از کودک و ضد بیماریهای عفونی است.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :