جلب منافع مادی، جلب منافع مادی با اخلاق خوب!
جلب منافع مادی,منافع مادی,راه کسب منافع مادی,راه های جلب منافع مادی,راهی برای جلب منافع مادی,منفعت مادی,راه جلب منافع مادی,کسب منافع مادی

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد منافع مادی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: حسن خلق که از فضایل نفسانی است با لبخند ها و خوشرویی های ظاهری و تصنعی که برای جلب منافع مادی است، تفاوت دارد. 

جلب منافع مادی,راهی برای جلب منافع مادی,راه جلب منافع مادی

 منافع مادی

آثار و ثمرات خوش خلقی 

براساس روایات، خوشخویی نه تنها سبب نشاط زندگی فردی و اجتماعی و موجب آبادانی دیار و فزونی روزی و محبوبیت است، بلکه موجب نجات آدمی و آمرزش گناهان او و زمینه ساز قرب به پیامبر(صلی الله علیه و آله) در روز قیامت و بهره مندی از شفاعت آن بزرگوار است.

حسن خلق در فرهنگ اسلام از رحمت الهی ریشه می گیرد که خدای مهربان با معرفی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به عنوان الگوی برتر حسن خلق در خطاب به رسول گرامی می فرماید: به سبب لطف و رحمت خدا بود که با آنان نرم خویی و مهربانی کردی و اگر درشت خوی و سخت دل بودی، قطعا از گرد تو پراکنده شده بودند.

حسن خلق، که از فضایل نفسانی است، با لبخند ها و خوشرویی های ظاهری و تصنعی که برای جلب منافع مادی است تفاوت دارد.

امام صادق(علیه السلام) خوشرویی، خوش گویی و خوش رفتاری را سه محدوده حسن خلق دانسته است از این رو در اینجا به روایاتی که ارزش، آثار و پاداش خوش خویی و نیز پیامد بدخویی را مطرح کرده اند اشاره می شود.

 

ارزش حسن خلق

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: در ترازوی عمل آدمی در روز قیامت، چیزی برتر از حسن خلق نهاده نمی شود؛ نیز فرمود: در ترازوی عمل، چیزی سنگین تر از خلق نیکو نیست.

امام صادق(علیه السلام) فرمود: مۆمن، پس از واجبات، عملی محبوب تر از خوشرفتاری با مردم، بر خدا عرضه نکرده است.

حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) فرمود: نزدیک ترین شما به من و بهره مند ترین شما از شفاعت من در روز قیامت، راستگو ترین، امانت دار ترین، خوش اخلاق ترین و نزدیک ترین شما به مردم است

 

آثار خوش خویی

از حضرت صادق(علیه السلام) روایت شده است که می فرمود: نیکی و خوش خویی سرزمین را آباد می کنند و بر عمر آدمی می افزایند؛ همچنین فرمود: خوشخویی بر روزی می افزاید؛ نیز فرمود: خوشخویی عامل جلب دوستی است.

 

پاداش خوشخویی

قرب الهی: امیرمۆمنان(علیه السلام) فرمود: هیچ چیزی همانند خوش اخلاقی موجب قرب الهی نمی شود.

از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پرسیدند: بیشترین چیزی که موجب ورود به بهشت می شود، چیست؟ فرمود: تقوای الهی و خوش اخلاقی.

قرب به پیامبر(صلی الله علیه و آله): حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) فرمود: نزدیک ترین شما به من و بهره مند ترین شما از شفاعت من در روز قیامت، راستگو ترین، امانت دار ترین، خوش اخلاق ترین و نزدیک ترین شما به مردم است.

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) گفته شد: فلان زن، روزها روزه می گیرد و شب ها را به عبادت می پردازد؛ ولی بداخلاق است و همسایگانش را با زبان می آزارد. فرمود: در او خیری نیست و او اهل آتش است

پوشش گناهان: امام صادق(علیه السلام) فرمود: چهار چیز است که در هر کس باشد ایمانش کامل است هر چند از سر تا قدمش گناه باشد از قدرش نکاهد و آن راستگویی امانتداری، حیا و خوش اخلاقی است.

نکته: پیام حدیث این است که این صفات چهارگانه در هر کسی باشد سبب بازداشتن او از گناه و کامل شدن ایمانش می شود.

دستیابی به پاداش نماز و روزه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: انسان مۆمن با حسن خلق خویش به درجه روزه دار شب زنده دار می رسد.دستیابی به پاداش جهاد: امام صادق(علیه السلام) فرمود: خدا در برابر حسن خلق بنده اش، به او پاداش مجاهدی را می دهد که در راه خدا پیوسته، شب و روز، جنگیده باشد.

آثار بدخویی

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: بداخلاق، خود را به سختی می اندازد.

امیرمۆمنان(س) فرمود: خانواده فرد بداخلاق از او خسته و بیزار می شوند؛ همچنین فرمود: روزی فرد بد اخلاق تنگ می شود.

حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) فرمود: بداخلاقی عمل را تباه می کند، چنانکه سرکه عسل را تباه می کند.

به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) گفته شد: فلان زن، روزها روزه می گیرد و شب ها را به عبادت می پردازد؛ ولی بداخلاق است و همسایگانش را با زبان می آزارد. فرمود: در او خیری نیست و او اهل آتش است.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :