روزه دار واقعی کیست ؟
روزه دار واقعی کیست,روزه دار واقعی,آداب روزه,حدیث پیامبر درباره روزه,روزه داری,احکام روزه داری,احکام روزه داری,خصوصیات روزه دار

آکاایران: روزه دار واقعی کیست ؟

آکاایران: آکا ایران : روزه دار واقعی باید چشم ، گوش ، زبان ، دست و پا و سایر اعضای خود را از ارتکاب به گناه حفظ کند و درچارچوب موازین شرعی، از نعمت های بزرگ خدا استفاده کند.

صدقه بر فقیران، احترام به سالخوردگان، ترحم به کودکان، صله ارحام، حفظ زبان و چشم و گوش از حرام، مهربانی به یتیمان و نیز نماز، توبه، صلوات، تلاوت قرآن و اطعام گرسنگان وظایفی است که هر مسلمانی در ماه رمضان بردوش دارد.

جای تأسف خواهد بود که مسلمان در روزهای گرم و نسبتا بلند تابستان، از خوردن، آشامیدن و اموری که روزه را باطل می کند خودداری اما با چشم چرانی، دروغ، تهمت، غیبت، آزار و اذیت دیگران، عدم صداقت در معاملات، برخورد ناشایست با ارباب

رجوع، بی انضباطی و اخلال در نظم عمومی و… آثار ارزشمند عبادت و روزه داری را به کلی، نابود سازد.

پیامبر(ص) می فرماید: «بسا روزه داری که بهره اش از روزه، گرسنگی و تشنگی است و بسا شب زنده داری که بهره او از عبادت شبانه ای فقط بی خوابی است.»

امام صادق (ع ) میفرماید:روزه تنها خودداری از خوردن و آشامیدن نیست ، بلکه روزه دارباید زبان خود را از دروغ نگاه دارد،دیده های خود را از حرام بپوشاند،از حسد بپرهیزد،غیبت نکند و تهمت نزند و از مجادله و قیل و قال کناره کرده و از فحاشی و دشنام بپرهیزد.

اما روزه گرفتن علاوه بر این که عبادت بوده و موجب تقویت تقوی و اخلاص است از دیدگاه پیشوایان ، اندیشمندان و پزشکان فواید جسمی فراوان داشته و باعث سلامتی بشر است و در حقیقت نوعی خانه تکانی است .

براساس آنچه پزشکان می گویند روزه موجب رفع کسالت و تنبلی ، کاهش حجم کار اعضا گوارشی و رفع خستگی از تمام دستگاههای بدن ، رفع چاقی ، رفع سوء هاضمه و درمان امراض قلبی، کلیوی، طحال و دیگر امراض مجاری و ادرار می کند.

همچنین براساس آخرین دستاوردهای علمی روزه درمان فشار خون ، درمان بیماریهای کبدی و یرقان ، دفع کننده رسوبات و فضولات بدن ، آب کننده چربیهای زاید و موجب شادابی، تحرک و عمر طولانی است .

یک پزشک متخصص به نام دکتر الکسی سوفورین معتقد است که با وسیله روزه توانسته است بیماریهای فراوانی را معالجه کند که از آن جمله به التهاب معده ، التهاب حنجره ، سل ، زکام مزمن ، درد مزمن سینه ، درد چشم ، نفخ و ورم ریه ها، بیماریهای

عصبی، لرزش اندام ، فلج ، کم خونی، اضطراب روحی، ضعف عمومی بدن و بیماریهای کبدی اشاره کرده است.

 

افرادی که در ماه رمضان آمرزیده می شوند :

رسول اکرم ( ص) فرمود :

هر کس در ماه مبارک رمضان شش خصوصیت داسته باشد خداوند گناهان او را می آمرزد :

1ـ از دین خود نگهداری کند .

2 ـ خویشتن داری نماید .(پرهیزگاری )

3 ـ روابط با نزدیکان و خویشان را تجدید نماید .

4 ـ همسایه خود را اذیت و آزار نکند .

5 ـ زبان خود را کنترل نماید .

6 ـ حقوق دیگران را رعایت نماید .

منبع :

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :