میزان زکات فطره و کفاره روزه سال 99 چقدر است؟
مراجع تقلید شیعیان در آستانه عید سعید فطر با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای میزان زکات فطریه و کفاره روزه برای ماه رمضان 1399 را اعلام کردند.

میزان زکات فطره 99 اعلام شد – اقتصاد برتر

آکاآپ:در آستانه‌ی حلول ماه شوال و عید سعید فطر، مراجع تقلید شیعیان در آستانه عید سعید فطر با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای میزان زکات فطریه و کفاره روزه برای ماه رمضان 1399 را اعلام کردند. برای مطالعه جزییات بیشتر از میزان پرداختی زکات و کفاره روزه در سال جدید در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

*زکات فطریه چیست؟

زکات فطره یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است که در عید فطر پرداخت می‌شود. میزان فطریه معادل مبلغ سه کیلوگرم قوت غالب (غذای روزمره) مورد استفاده افراد است که می‌تواند گندم یا برنج یا ذرت یا کشمش یا خرما و مانند این‌ها باشد.

*زکات فطره بر چه کسانی واجب است؟

یکی از اعمال واجب در روز عید فطر پرداختن زکات فطره است. زکات فطره بر کسانی واجب است که در شب عید فطر اولاً مکلف باشند و ثانیاً فقیر نباشد و ثالثاً نان‌خور دیگران هم محسوب نشوند. کسانی که دارای این شرایط هستند زکات فطره را باید بپردازند.

* زکات فطره را چه زمانی باید پرداخت؟

وقت پرداخت زکات فطره از شب عید است تا ظهر روز عید و به نظر رهبر معظم انقلاب و برخی فقهای دیگر بنا بر احتیاط باید قبل از نماز عید زکات فطره را بپردازند. اگر کسی برایش این امکان وجود نداشت، یعنی دسترسی نداشت یا امکان پرداختن نبود لااقل جدا کند و کنار بگذارد تا بعداً ادا کند.


میزان فطریه از سوی مراجع تقلید:


آیت‌الله سید علی خامنه‌ای:
زکات فطره امسال بر مبنای قیمت گندم مبلغ ۱۰ هزار تومان است.

آیت الله صافی گلپایگانی:
مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (۳ کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.

آیت‌الله وحید خراسانی:
مبلغ و مقدار فطریه هر نفر برای سال ۱۳۹۹ را تقریبا ۱۲ هزار تومان اعلام کرد.

آیت‌الله شبیری زنجانی:
مبلغ ۱۲هزارتومان را بابت فطریه هر نفر به‌حساب قیمت گندم تعیین کرده است.

آیت الله العظمی صانعی:
فطریه برای هر نفر به قیمت گندم  یازده هزار تومان و فطریه برای هر نفر به قیمت برنج پنجاه هزار تومان

آیت الله علوی گرگانی:
زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب (برای هر نفر سه کیلوگرم) گندم مبلغ ۱۰ هزار تومان و برنج مبلغ تقریبی ۵۰ هزار تومان است. مؤمنان در انتخاب هر یک از آن‌ها مخیر هستند.

 آیت‌الله مکارم شیرازی:
زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۱۰ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ ۳۰ هزار تومان اعلام شده است. مؤمنان در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

آیت الله نوری همدانی:
میانگین قیمت گندم برای هر فرد ۱۰ هزار تومان و قیمت برنج برای هر فرد حدود ۵۰ هزار تومان است. مقلدان باید طبق قیمت منطقه‌ای خود محاسبه کنند و اگر در بعضی از مناطق قیمت کمتر یا بیشتر بوده به همان عمل کنند.

 


کفاره چیست؟

اگر شخص به علت بیماری یا مسافرت و... روزه را افطار کرده باشد و تا رمضان سال بعد موفق به گرفتن قضای آن نشده باشد علاوه بر قضای روزه برای هر روز یک مد طعام (750 گرم آرد، گندم، برنج و...) بعنوان کفاره به فقیر بدهد و اگر بدون عذر عمدا روزه خود را باطل کرده باشد برای هر روز علاوه بر قضا 60 مد طعام به 60 مسکین باید بدهد و یا 60 روز روزه بگیرد و اگر به چیز حرامی روزه را باطل کرده است علاوه بر اطعام 60 مسکین برای هر روز، 60 روز روزه هم باید بگیرد.

میزان مبلغ کفاره روزه:


آیت‌الله سید علی خامنه‌ای:
مبلغ کفاره یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۳ هزار تومان و کفاره یک روز قضای روزه عمدی، مبلغ ۱۸۰ هزار تومان است.

آیت الله العظمی صانعی:
کفاره یک روز قضای روزه عذر سه هزار تومان و کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام ۶۰ فقیر- معادل ۶۰ روز یکصد و هشتاد هزار تومان

آیت الله صافی گلپایگانی:
کفاره روزه غیرعمدی، برای هر روز، یک مد (حدود 750 گرم) طعام مثل گندم است و کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین؛ هرکدام یک مد (حدود 750 گرم) طعام، مثل گندم پرداخت شود.
 

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :