نماز آیات
نماز آیات,نماز آیات قنوت دارد؟,نماز آیات برای زلزله,نماز آیات اهل سنت,نماز آیات چند قنوت دارد؟,نماز آیات چگونه است,نماز آیات امروز,نماز آیات در قرآن,نماز آیات چ

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد نماز آیات را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: نماز آیات یکی از نمازهای واجب برای مسلمانان است. این نماز، ویژهٔ هنگام هایی ویژه است که در رسالهٔ مرجعان تقلید نیز آمده است.

نماز آیات,نماز آیات چگونه است,نماز آیات چیست

نماز آیات

آکاایران: نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد ، که به دو روش خوانده می شود .

صورت اول: بعد از نیت و تکبیرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همین طور ادامه دهد تا یک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نماید و بعد براى رکعت دوم قیام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

صورت دوم: بعد از نیت و تکبیرةالاحرام، حمد و یک آیه (البته احتساب بسم الله به عنوان یک آیه خلاف احتیاط است) از سوره‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آیه دیگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آیه دیگرى از همان سوره را قرائت نماید و همین طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏اى که پیش از هر رکوع، یک آیه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود. سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قیام نماید و حمد و آیه‏اى از یک سوره را بخواند و به رکوع برود و همین طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به یک آیه از سوره‏اى اکتفا کند، نباید سوره حمد را بیش از یک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

احکام نماز آیات

  • در صورتی که دو یا چند حادثه از حوادث بالا با هم اتفاق افتاد ، برای هر یک از آن ها باید جدا گانه نماز آیات را ادا کرد.
  • از وقتی که خورشید یا ماه شروع به گرفتن می کند انسان باید نماز آیات را بخواند و بنا بر احتیاط واجب باید به قدری تأخیر نیندازد که شروع به باز شدن کند.
  • موقعی که زلزله و رعد و برق و مانند اینها اتفاق می افتد، انسان باید فورا نماز آیات را بخواند و اگر نخواند معصیت کرده و تا آخر عمر بر او واجب است و هر وقت بخواند ادا است .
  • چیزهایی که در نماز یومیه واجب و مستحب است، در نماز آیات هم واجب و مستحب می باشد.
  • اگر در نماز آیات شک کند که چند رکعت خوانده و فکرش به جایی نرسد، نماز باطل است .

عواملی که موجب نماز آیات می شود:

نماز آیات به جهت وقوع یکی از این حوادث واجب می شود: زلزله، گرفتن خورشید، گرفتن ماه (هر چند که قسمتى از خورشید و ماه باشد)، رعد و برق، بادهاى سیاه و سرخ و مانند اینها، در صورتى که بیشتر مردم بترسند. پس اگر در رعد و برق و وزش بادهای شدید، ترس و وحشت فقط برای شخص اتفاق بیافتد، نماز آیات بر وی واجب نیست.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

دو سوال در مورد نماز آیات

دو سوال در مورد نماز آیات

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اگر قسمتی از ماه یا خورشید گرفته شود,حکم نماز آیات در دو صورت زیر چیست؟ الف) اگر دو نفر که عدالت آن ها معلوم نیست یا کسانی که از سخن شان یقین پیدا نمی کنیم بگویند: خورشید یا ماه گرفته و بعد از مدتی ع
تأخیر عمدی نماز آیات پس از زلزله

تأخیر عمدی نماز آیات پس از زلزله

زمان مطالعه : 1 دقیقه
در صورتی که زلزله اتفاق افتاده,تکلیف نماز آیات در موارد ذیل چه می باشد؟ الف) مکلف زلزله را متوجه شود و عمداً در نماز آیات تأخیر بیندازد یا فراموش کند؟ ب) پس از وقوع زلزله و پس از زمان متصل بفهمد؟
نیّت ادا یا قضا در نماز آیات

نیّت ادا یا قضا در نماز آیات

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اگر نماز آیات به واسطه (خسوف,کسوف,زلزله و,,) بر عهده فردی بوده,ولی بجا نیاورده است,آیا با نیّت ادا بخواند یا قضا؟
روش خواندن نماز آیات پس از زلزله

روش خواندن نماز آیات پس از زلزله

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نماز آیات و نماز آیات چیست و مستحبات نماز آیات و نکات نماز آیات و خواندن نماز آیات و عوامل وجوب خواندن نماز آیات را در نمناک بخوانید.
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :