احکام ازدواج موقت
احکام ازدواج موقت,احکام ازدواج موقت سیستانی,احکام ازدواج موقت و صیغه آن,احکام ازدواج موقت دختر باکره,احکام ازدواج موقت با غیر مسلمان,احکام ازدواج موقت با دختر ب

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد احکام ازدواج موقت را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: سؤالات بسیار و متفرقه ای در باره ی احکام ازدواج موقت مطرح می گردد. با تذکر یه این مهم که آن چه ذیلاً ایفاد می گردد کلیات است و هر کس باید برای اطلاع دقیق تر از آخرین استفتائات با مرجع تقلید خود مرتبط باشد، توجه کاربران گرامی به نکات ذیل جلب می شود.

احکام ازدواج موقت,احکام ازدواج موقت با دختر باکره,احکام ازدواج موقت مکارم

ازدواج موقت

آکاایران: در ازدواج موقت، رضایت طرفین و خواندن صیغه کافی است و نوشتن و شاهد گرفتن لازم نیست.  خود زن و مرد می توانند صیغه عقد را بخوانند. ابتدا مدت عقد (از یک ساعت تا چند سال) و میزان مهر (مثلاً از هزار تومان تا ...) را معین کنند و بعد صیغه عقد را بخوانند.

عقد ازدواج تنها طریق مشروع و سالم در برقراری ارتباط همسری بین زوجین است و در این امر فرقی بین ازدواج و دائم نمی باشد. پس طرفین پس از جاری شدن عقد، زن و شوهر یک دیگر محسوب می گردند و تنها تفاوت در این امر این است که در عقد موقت، پایان این ازدواج از پیش تعیین و توافق شده است.

تفاوت هایی در تعهدات زن و مرد در ازدواج موقت با ازدواج دائم وجود دارد، از جمله آن که:

1. - ذکر نشدن مهر در عقد دائم، عقد را باطل نمى‏سازد ؛ بر خلاف عقد موقت.

2. - زن و شوهر در عقد دائم از یکدیگر ارث مى‏برند ؛ بر خلاف عقد موقت.

3. - جایز نیست زن و شوهر در عقد دائم شرط کنند که نزدیکى انجام نگیرد ؛ بر خلاف عقد موقّت (زن می تواند شرط کند که نزدیکی صورت نگیرد، اما اگر بعداً راضی شد، مانعی ندارد)

4. - شوهر در عقد دائم باید نفقه زن را بپردازد ؛ برخلاف عقد موقّت.

5. - زن در عقد دائم بدون اجازه شوهر نمى‏تواند بیرون برود ؛ ولى در عقد موقت مى‏تواند ؛ مگر آنکه باعث تضییع حق شوهر شود.

6 - ذکر مدت در عقد دائم لازم نیست ؛ ولى در عقد موّقت باید حتماً مدّت ذکر شود. (چنانچه از تعیین زمان غافل شوند، عقد نکاح موقت به عقد  دائم بدل  خواهد شد و عقد منعقده ، دیگر، منقطع نیست و تمام احکام دائم بر این عقد بار خواهد شد – یعنی حتی برای جدایی باید صیغه طلاق جاری کنند و احکام طلاق بر آنها مترتب می باشد).

دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می‏دهد، اگر بخواهد ازدواج دائم یا موقت کند، چنانچه باکره باشد، باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد و اگر به واسطه ازدواج دائم یا موقت باکره نباشد، اذن پدر برای او لازم نیست و اگر پدر یا جد پدری او زنده نباشند، کسب اجازه از دیگران (مثل مادر یا برادر یا عمو و دایی و ...) لازم نیست.

 مرد مسلمان نمی تواند با زنان کافره ازدواج دائم یا موقت نماید، اما ازدواج موقت با زنان اهل کتاب (مثل: مسیحی و یهودی) جایز است. در هر ازدواجی در هنگام فسخ عقد و یا تمام شدن مدت ازدواج (یا طلاق و یا مرگ شوهر)، لازم است زن مدتی را به عنوان "عده"  نگه دارد، که البته عده هر کدام متفاوت است. در طول مدت عده (چه دائم و چه موقت)، زن نباید با شخص دیگری ازدواج کند و چنانچه ندانسته و از روی ندانستن مسئله «عده»  با شخص دیگری ازدواج کند [یا العیاذ بالله مرتکب زنا شود]، آن مرد تا ابد بر او حرام خواهد شد و به هیچ وجه امکان ازدواج دوباره با او نیست.

تعریف عدّه: مدت زمانی را که زن نمی تواند با مرد دیگری ازدواج کند عدَه می گویند. این مدت پس از طلاق (در عقد دائم) و یا اتمام مدت زمان (در عقد موقت) و یا فوت شوهر شروع می شود.عدَه عقد موقت دیدن دوبار عادت ماهیانه زنان است. عدَه عقد دائم از زمان طلاق، دیدن سه بار عادت ماهیانه است. عدّه وفات شوهر، چهارماه و ده روز است اگر چه زن یائسه یا متعه باشد. زن یائسه (زن غیرسیدی است که سنش بالاتر از پنجاه سال یا سیده ای که سنش بالاتر از شصت سال باشد) عدّه طلاق و عدّه اتمام عقد موقت ندارد. اگر مردی زنی را که در عدّه دیگری است برای خود عقد کند آن زن بر او حرام می شود.

 فرزند حاصل از ازدواج موقت حکم سایر فرزندان حلال زاده در ازدواج دائم را دارد که مخارج نفقه آن نیز به عهده پدر است و حضانت آن (پسر تا دو سالگی و دختر تا هفت سالگی) با مادر است ـ البته اگر مادر نخواهد می تواند از ابتدا او را به پدر تحویل دهد.

گرداوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

احکام شرعی متعه و ازدواج موقت

احکام شرعی متعه و ازدواج موقت

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تقریبا تمام فقها اذن ولی را در ازدواج دختر باکره و لو رشیده باشد شرط می‏دانند
احکام شرعی و شرایط ازدواج موقت

احکام شرعی و شرایط ازدواج موقت

زمان مطالعه : 1 دقیقه
احکام شرعی و شرایط ازدواج موقت مهم ترین حکم شرعی ازدواج موقت ، که این روزها خبر ازدواج موقت بسیار شنیده می شود حال این که شرایط ازدواج موق
احکام ازدواج موقت و صیغه آن

احکام ازدواج موقت و صیغه آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
صیغه ازدواج موقت ازدواج موقت احکام ازدواج موقت, عقد موقت,احکام ازدواج موقت,ازدواج,صیغه عقد ازدواج موقت,عقد دائم,
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :