مناسک حج
مناسک حج,مناسک حج سیستانی,آموزش مناسک حج,مناسک حج المفرد,مناسک حج تمتع,مناسک حج عمره,مناسک حج مکارم شیرازی,مناسک حج التمتع,مناسک حج,مناسک حج عمره مفرده

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد مناسک حج را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: حج اکبر،حج واجب یا حج تمتع یکی از مهم ترین فروع دین اسلام است. مسلمانان با داشتن شرایطی مکلف اند در دهه اول ماه ذی الحجه به مسجد الحرام در شهر مکه در عربستان رفته و مجموعه ای از اعمال نیایشی را به جاآورند.

مناسک حج,مناسک حج عمره,مناسک حج 

مناسک حج

آکاایران: حج از ارکان دین اسلام و بر هر زن و مرد آزاد و مکلفی که به بیان قرآن دارای استطاعت است یک بار در طول عمر واجب فوری می باشد. خداوند عزیز در قرآن کریم در این باره در سوره آل عمران آیه: 97  می فرماید: و َ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ  إِلَیْهِ  سَبِیلاً ... حج واجب که به آن حَجَّةُ الاسلام گفته می شود دارای اقسام سه گانه؛ تَمَتُّع، قِران و اِفراد است.

حج تمتع تکلیف کسانی است که دور از مکه هستند و از فاصله 48 مایلی که 16 فرسخ است یا دورتر به مکه مشرف شده و به زیارت بیت الله الحرام و انجام مناسک می روند. حج قِران و اِفراد نیز وظیفه آنانی است که از محدوده جغرافیایی و مسافت  کمتر از حد مذکور تشرف پیدا می کنند. کیفیت مناسک حج تمتع مطابق با نظرات امام خمینی ره اجمالا بدین صورت است: این واجب بزرگ الهی دو جزء دارد و در دو مرحله انجام می شود. به این شکل که ضیوف الرحمن ابتدا اعمال عمره تمتع را به جا آورده و سپس در فرصت مناسب برای حج تمتع و انجام مناسک آن مُحرِم می شوند. برای انجام عمره تمتع که جزءی از حج تمتع است باید در ماه های حج (شوال، ذیقعده و ذیحجه) نخست در یکی از میقات ها برای آن احرام بست و بعد از ورود به مکه معظمه هفت دور کعبه را طواف نموده و سپس دو رکعت نماز طواف پشت مقام ابراهیم بجا آورد.

حج تمتع بر کسی واجب میشود که استطاعت داشته باشد یعنی از لحاظ مالی، تمکن ثبت نام ورفتن وانجام مناسک حج را داشته باشد ودر برگشت هم در تهیه مخارج عیال خود به زحمت نیفتد و از نظر جسمی بتواند اعمال حج را به جا آورد.اگر کسی این شرایط را داشت حج بر او واجب می‏شودو باید حتما حج تمتع به جا آورد.

اعمال حج تمتع سیزده چیز است که به ترتیب عبارتند از:

 1- احرام 

 2- وقوف به عرفات که در چهار فرسخى مکه است 

 3- وقوف به مشعر الحرام که تقریبا در دو فرسخى مکه است 

 4- رفتن به مِنى که نزدیک مکه است و انداختن سنگریزه بر جمره عقبه 

 5- قربانى کردن در منى 

 6- تراشیدن سَر یا گرفتن کمى از ناخن یا مو در مِنى 

 7- طواف زیارت 

 8- دو رکعت نماز طواف 

 9- سعى بین صفا و مروه 

 10- طواف نساء 

 11- دو رکعت نماز طواف نساء 

 12- ماندن در منى در شب هاى یازدهم و دوازدهم ذیحجه و بعضى باید شب سیزدهم را هم در منى بمانند 

 13- انداختن سنگریزه بر سه جمره در منى در روز یازدهم و دوازدهم و بعضى در روز سیزدهم هم باید بیندازند ( که احکام آنها گفته مى‏شود) 

در حج تمتع چند امر شرط است:

  • شرط اول: نیت. یعنی از زمانی که می خواهد به احرام عمره تمتع محرم شود، قصد انجام حج تمتع را داشته باشد. در غیر این صورت حج او صحیح نیست.
  • شرط دوم: مجموع عمره و حج، در ماه های حج واقع شود.
  • شرط سوم: حج و عمره، هر دو در یک سال واقع شوند.
  • شرط چهارم: مجموع عمره و حج برای یک شخص و توسط یک شخص باشد. بنابراین اگر فردی دو نفر را اجیر کند که یکی از آن دو از طرف میّت حج تمتع بجا آورد و دیگری عمره تمتع، مجزی نیست.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

آموزش مناسک حج (تمتع و عمره)

آموزش مناسک حج (تمتع و عمره)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آموزش مناسک حج (تمتع و عمره )
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :