روزی انسان، روزی انسان چگونه تامین می شود؟
روزی انسان,افزایش رزق و روزی,رزق و روزی,رزق و روزی انسان,رزق انسان,روزی انسان در قران,منبع روزی انسان,روزی انسانها,روزی انسانها,روزی انسان دست خداست

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد رزق و روزی انسان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکایران :روزی انسان چگونه تامین می شود؟ عوامل موثر در افزایش روزی و علت کاهش روزی انسان و تاثیر دعا در افزایش روزی مومن از دغدغه های انسان در خصوص کسب رزق و روزی است که در این مطلب به آن اشاره شده است. با ما همراه شوید.

روزی انسان,روزی انسان در قران,روزی انسانها

رزق و روزی انسانها

انسان به دلیل داشتن قدرت تفکر همیشه در مورد جهان اطراف خود کنجکاو بوده و پرس و جو می کند.یکی از مسائلی که فکر انسان را به خود مشغول ساخته ،کسب روزی بیشتر است .انسان سؤالات فراوانی را در این مورد در ذهن خود می یابد، تا آنجا که اگر بگوییم بعضی از سؤالات به صورت روزانه در بین مردم جریان دارد، سخن به گزاف نگفته ایم.

سؤالاتی در مورد روزی از این قبیل:

عوامل مؤثر در افزایش روزی چیست؟ اسباب و علل کاهش روزی کدام است؟

فلسفه وسعت رزق یک گروه و اندک بودن رزق گروهی دیگر چیست؟

نقش تلاش و سعی انسان برای به دست آوردن روزی و ارتباط آن با تقدیر روزی چگونه است؟

آیا دعا در افزایش روزی مؤثر است؟

تا چه اندازه رزق حلال و حرام در سرنوشت انسان مؤثر است؟

کتاب «رزق و روزی از دیدگاه قرآن و حدیث» اثر علی متین، به سؤالات و دغدغه های افراد در خصوص کسب رزق و روزی از دیدگاه قرآن و حدیث پاسخ گفته است که در ادامه می خوانید:

علاوه بر اینکه دعا کردن برای طلب رزق و روزی در سیره انبیاء و اولیاء وجود داشته است، آیات و روایات نیز ما را به دعا نمودن در طلب رزق و روزی تشویق و ترغیب نمی نمایند؛ ا ز جمله جملاتی که می توان در این زمینه بدان استناد کرد، آیاتی هستند که در آنها سخن از «فضل الهی» به میان آمده و ما را به طلب و سوال نمودند از «فضل الهی» امر کرده اند؛ «وَاسْأَلُوا اللَّهَ مِن فَضْلِه».

در کنار این آیه شریفه به این حدیث شریف از وجود مبارک حضرت رسول (ص) توجه می کنیم که می فرمایند: «ان الله عز و جل فضولا من رِزقِه یَنحلُهُ مَن یَشاءُ مِن خَلقِهِ» برای خداوند عزوجل افزوده هایی از روزی است که به هر کس از خلق خود که بخواهد عنایت می کند.»

آکاایران: حال با توجه به این آیه شریفه و حدیث نبوی می توان دریافت که خداوند سبحان علاوه بر رزق مقدر و ثابت، یک افزوده هایی دارد که می توان به وسیله دعا از آن بهره مند شد. شاهد بر این نتیجه این سخن امام صادق (ع) است که می فرماید:

خداوند روزی ها را میان بندگان خود تقسیم کرد و مقدار فراوانی از آن باقی ماند که میان هیچ کس تقسیم نکرد. خداوند فرموده است: «و از خدا فضل او را بخواهید.»

امام باقر (ع) نیز می فرماید:

روزی ها معین و تقسیم شده است، و خداوند را فضل و زیادتی است که آن را از طلوع فجر تا طلوع خورشید تقسیم می کند واین فرموده اوست که : «از خدا فضل او را بخواهید.»

2- آیه شریفه می فرماید:

«وَ مَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ»

و هر کس از خدا پروا کند، (خدا) برای او راه بیرون شدنی قرار می دهد. و از جایی که حسابش را نمی کند به او روزی می رساند...

امام صادق (ع) در مورد اینکه، چرا خداوند سبحان روزی مؤمنان را، این چنین قرار داده و از جایی می رساند که فکرش را هم نمی کنند، می فرماید:

 «اِنَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ جَعَلَ اَرزاقَ الْمُؤمِنینَ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبونَ وَ ذلِکَ اَنَّ الْعَبْدَ اِذا لَمْ یَعْرِفْ وَجْهَ رِزْقِهِ کَثُرَ دُعاؤَهُ»: خداوند عز وجل روزی مؤمنان را از جایی می رساند که فکرش را هم نمی کنند؛ علتش این است که وقتی مؤمن نداند، روزیش از کجا خواهد رسید، زیاد دعا می کند.

حال با توجه به آیه شریفه و حدیث شریف، می توان نتیجه گرفت که نه تنها خداوند سبحان از ما خواسته است که به درگاه او برای رزق و روزی خود دعا کنیم، بلکه رزق رسانی مؤمنان را به گونه ای قرار داده است که آنها، بیش تر با دعا سر و کار داشته باشند، چرا که اگر انسان نداند روزیش از کجا می آید، ناخواسته دست به دعا برداشته و از رزاق حقیقی می خواهد که او را روزی بیش تر و بهتر عنایت فرماید.

پس قرآن کریم علاوه بر آنکه ما انسان ها را به تلاش تأمین معاش دعوت می کند، به دعا کردن برای جلب روزی نیز تشویق و ترغیب می کند.

همچنین پیشوایان معصوم (ع) علاوه بر آنکه به صورت عام دعا و مناجات و ارتباط با خدا را در همه امور به ما سفارش فرموده اند، به صورت خاص نیز به دعا در طلب رزق و روزی از خداوند متعال تأکید داشته اند.

سفارش حضرت علی (ع) به امام حسن (ع) :

و بدان (پسرم) آن خدایی که به دست (قدرت و توانایی) اوست، خزانه های آسمانی و زمین، دعا و درخواست را به تو اجازه داده، و پذیرفتن را ضامن شده است و به تو فرموده که از او بخواهی تا ببخشد و رحمت و مهربانی بطلبی تا مهربانی کند.

پس هر وقت او را بخوانی صدایت را می شنود، و هرگاه با او مناجات و راز و نیاز کنی، راز دلت را می داند، پس خواست خود را به او می رسانی... و از خزانه های رحمتش می خواهی آن چه را که غیر او بر بخشیدنش توانا نیست؛ از قبیل: درازی زندگانی ها و درستی تن ها و فراخی روزی ها، و در دو دست تو کلیدهای خزانه هایش را نهاده، به چیزی که برای تو در آن از در خواست از او اجازه فرموده، پس هرگاه بخواهی، به سب دعا درهای نعمتش را بگشایی و پی در پی رسیدن باران های رحمتش را درخواست نمایی.

امام صادق(ع) می فرماید: رسول گرامی اسلام به اصحاب خود فرمودند:

آیا شما را به سلاحی راهنمایی کنم که از دشمنتان نجات بخشد، و روزیتان را افزایش دهد، عرض کردند: چرا؟ حضرت فرمود: شب و روز خدا را بخوانید که اسلحه مؤمن دعا است.

پس با توجه به آن چه بیان شد، در نهایت می توان گفت: ائمه (ع) هم در مرحله عمل و هم در مقام گفتار، از ارتباط بین دعا وطلب روزی خبر داده و ما را از غفلت در این زمینه بر حذر می دارند.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :