آیا فرزند باید با اجازه پدرش تذر کند؟
بنده نذری داشته‌ام که اگر حاجتم روا گردد چهل بار قرآن را ختم کنم حال نوبت به ادای نذر رسیده آیا می‌توانم عوض چهل ختم قرآن در ماه رمضان چهل آیه بخوانم تا برابر ب
نذر

سۆال: بنده نذری داشته‌ام که اگر حاجتم روا گردد چهل بار قرآن را ختم کنم حال نوبت به ادای نذر رسیده آیا می‌توانم عوض چهل ختم قرآن در ماه رمضان چهل آیه بخوانم تا برابر با چهل ختم قرآن شود؟

جواب: اگر چه ثواب قرآئت در ماه مبارک رمضان به مراتب بیشتر از سایر ماهها است لکن اگر کسی نذر چند ختم قرآن کرده باشد باید همان طوری که نذر کرده را انجام دهد و نمی‌تواند یک ختم در رمضان کند و بگوید چون ثواب آن چند برابر است جبران می‌شود مثل اینکه اگر چند روز نماز قضا بگردن شخص باشد نمی‌تواند بگوید در جماعت شرکت می‌کنم تا ثواب آنکه هزاران برابر است جبران بقیه نمازها را بنماید. (ر.ک: مجمع المسائل آیه الله گلپایگانی، ج 2، ص 326)

 

سۆال: آیا نذر فرزند باید با اجازه پدر باشد؟

جواب: نذر فرزند بدون اجازه پدر صحیح است اما اگر زن بخواهد نذر کند بنظر برخی از فقها باید به اجازه شوهر باشد. (ر.ک: توضیح المسائل 12 مرجع، ج 2، م 2646)

 

سۆال: از رساله و منابع دینی استفاده می‌شود که نذر برای خداست پس نذر برای امام حسین ـ علیه السّلام ـ درست نیست؟ آیا این مطلب صحیح است؟

جواب: بلی نذر صحیح فقط باید برای خدا باشد و صیغه نذر هم (لله علی....) می‌باشد. یعنی برای خدا بعهده من باشد... اما این گونه نذر منافات ندارد که متعلق آن امور خیر باشد از جمله برای خدا بعهده من باشد که... فلان مبلغ به فقیر بدهم، به ایتام کمک کنم، برای مجالس سوگواری حضرت ابا عبدا... الحسین ـ علیه السّلام ـ صرف کنم و چند رکعت نماز بخوانم، یک ختم قرآن نمایم و... پس نذوراتی که بین مردم معمول است نذر برای امام حسین ـ علیه السّلام ـ نیست بلکه نذر برای خداست که متعلق نذر حضرات ائمه ـ علیه السّلام ـ می‌باشد و نباید اینها با هم خلط شود. (ر.ک: مجمع المسائل آیه الله گلپایگانی، ج 2، ص317)

 

سۆال: نذوراتی که در ایام محرم به صندوقهای حضرت ابوالفضل ـ علیه السّلام ـ واریز می‌شود در چه راهی باید مصرف شود آیا می‌توان صرف حسینیه‌ها و تکایا نمود؟

جواب: آنچه را به عنوان نذورات حضرت ابوالفضل ـ علیه السّلام ـ در صندوق می‌ریزد می‌توان در مجالس روضه خوانی آن حضرت و اطعام مۆمنین مصرف نمود و ثواب آنرا برای آن جناب هدیه نمود. (ر.ک: توضیح المسائل 12 مرجع، ج 2، م 2662 و 2663)

 

سۆال: وقتی انسان نذری می‌کند که در شرایط خاص، فلان کار را انجام دهد و آن شرایط انجام پذیرد و انسان بعد از مدتی به یاد نذرش بیفتد، تکلیف چیست؟

جواب: در مورد سۆال که در وقت اداء نذر فراموش کرده است و بعداً یادش آمد قضای آن کار را انجام دهد مثلاً اگر نذر روزه نیمه ماه را نموده و روز 17 ماه بیادش آمده است قضای آن را باید بگیرد و کفاره ندارد. البته اگر عمدا تأخیر بیاندازد کفاره دارد. (ر.ک: جامع المسائل آیه الله فاضل، ج 1، ص 372، س 1331)

 

بخش احکام اسلامی تبیان

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :