حکم شرعی استمناء، حکم شرعی استمناء چیست؟
حکم شرعی استمناء,عواقب استمناء,احکام شرعی خودارضایی,احکام خودارضایی,احکام استمناء,احکام شرعی استمناء,عواقب خودراضایی,حکم خودارضایی,حکم استمناء,حکم شرعی خودارضای

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد احکام استمناء را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

به نقل از آکاایران: خود ارضایی که از آن به استمناء یاد می شود از گناهان کبیره و حرام است و مجازات سنگینی دارد. و بهترین راه رهایی از استمنا و خود ارضایی، ازدواج شرعی (دائم یا موقت) با شرایط خاص آن که در رساله های عملیه بیان شده است می باشد. اگر ازدواج ممکن نباشد با ورزش کردن و روزه گرفتن و پر کردن اوقات فراغت باید با این عمل مبارزه کرد تا افراد و جامعه از ضررهای جسمی و روحی و روانی آن در امان بمانند.

حکم شرعی استمناء,احکام شرعی استمناء,حکم استمناء

 استمناء

سوال: استمناء چیست؟

پاسخ: استمناء یا خود ارضایی یعنی بازی کردن با خود به قصد بیرون آمدن منی! خود ارضایی حرام و گناه کبیره است و عملی انحرافی است و باید با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعایت دقیق دستورالعمل ها محقق نمی شود، ولی چون هر عملی نیاز به دانش و اطلاعات خاصّ خود دارد، بنابراین راه کنترل و درمان این بیماری و عادت زشت نیز بدون کسب آگاهی میسر نیست.

توجّه به سه نکته در باره استمناء الزامی است:

1- آگاهی از حرمت شرعی و اخلاقی آن؛ (و اینکه این کار و عمل یکی از رذائل اخلاق جنسی و انجام آن طبق روایات، موجب دور شدن از رحمت خدا و اهل بیت (علیهم السلام) و زایل شدن عقل می شود و از لحاظ شرعی حرام و گناه کبیره محسوب می شود و هر گناهی نور ایمان را تضعیف می کند و باعث تاریکی و آلودگی روح انسان می شود. نوری که انسان بدان نیاز فراوان دارد و در اثر فقدان آن، در دنیا دچار خسران و در آخرت دچار عذاب و حسرت خواهد شد).

2- آگاهی از عواقب سوء استمناء.

3- آگاهی از روش پیشگیری و درمان.

سوال: دختری در ده سالگی خود ارضایی می کرده ولی نمی دانسته که باید غسل جنابت انجام دهد و به عمره رفته است. هنگام طواف خانه خدا هم سرش را برگردانده و با آنکه سالم بوده دیگران با ویلچر او را به سعی صفا و مروه برده اند؛ حکم حج و ازدواج این دختر چیست؟

اگر یقین به جنابت دارد، تمام اعمالی که بعد آن در عمره انجام داده است، چون مشروط به طهارت است، اشکال پیدا می کند ولی در صورتی که شک داشته باشد از این جهت، مشکلی متوجه او نیست. از طرفی مجرد سر برگرداندن در طواف موجب بطلان طواف نمی شود. سعی دادن با ویلچر نیز در فرض سوال که می توانسته شخصاً انجام دهد باطل است، بنابراین توصیه شده است قبل از ازدواج مجددا به عمره رفته و اعمال آن را به جا آورد و در امکان نداشتن چنین سفری؛ به شخصی نیابت دهد تا به جای او این اعمال را به جا آورد.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سوال، چنین است:

حضرت آیة الله العظمی خامنه ای(مد ظله العالی):

ج1) اگر یقین به خروج منی ندارد، تکلیفی نسبت به غسل جنابت نداشته است. و اگر یقین به خروج منی دارد و قبل از اعمال هم غسل جنابت انجام نداده طواف ها و نماز طواف ها باطل است و تا موقعی که شخصاً و در صورت عدم تشرف نائب به جا نیاورد حق ازدواج ندارد.

ج2) مجرد سر برگرداندن در طواف موجب بطلان طواف نمی شود.

ج3) سعی دادن با ویلچر نیز در فرض سوال که می توانسته شخصاً انجام دهد باطل است و باید شخصا و در صورت عدم تشرف بالنیابه انجام شود.

حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی(مد ظله العالی):

1- دختران معمولاً جنب نمی شوند اما هرگاه به اوج لذت جنسی برسند و همزمان رطوبتی از آنها خارج گردد (که غالباً همراه با سستی بدن است) رطوبت مذکور حکم منی دارد و باید غسل جنابت کنند. و در صورت شک وظیفه ای ندارند.

2- در مورد حج باید طواف و نماز طواف و احتیاطا سعی و تقصیر را اعاده نموده و اگر خودش قادر به انجام آن نمی باشد، نائب بگیرد و در ضمن اگر قبل از حج یکی از غسل های مستحب یا واجب را انجام داده، کفایت می کند و نیازی به اعاده حج نمی باشد.

3- واجب نیست صورت طواف کننده در حال طواف رو به جلو باشد؛ بلکه می تواند به سمت چپ و راست خود نگاه کند، و حتى صورت را برگرداند و به عقب نگاه کند.

4- سعى را مى توان پیاده یا سواره انجام داد، خواه سالم و توانا باشد، یا بیمار و ناتوان؛ امّا اشخاصى که توانایى دارند بهتر است پیاده بروند.

حضرت آیة الله العظمی سیستانی(مد ظله العالی):

اگر غسل احرام کرده کافى است ولى سعى او صحیح نیست و او بر احرام خود باقى است باید خودش برود و اعمال را انجام دهد و بدون آن نه تنها ازدواج جایز نیست بلکه از همه محرمات احرام باید اجتناب کند و اگر رفتن براى او میسور نیست مى تواند نایب بگیرد ولى نایب بعد از طواف عمره با تلفن به او اطلاع دهد و او در شهر خود نماز بخواند و هم چنین طواف نساء و باید بعد از سعى هم به او اطلاع دهد تا هر جا هست تقصیر کند.

حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

چنانچه علم به جنابت در حین اجرای مناسک داشته باید طواف ها و نمازهای طواف را مجددا انجام دهد و در صورت عدم تمکن باید نائب بگیرد.

حضرت آیة الله بهجت ره:

سوال: اگر استمناء نکردن کسى که شهوت او را گرفته است، باعث شود که او فعل حرامى ـ مانند زنا و یا لواط که حدّ هم دارند ـ مرتکب شود، در این صورت آیا استمناء کردن جایز مى شود؟

جواب: تمام این کارها به مراتب حرام است و واجب است ازدواج دایم یا موقت کند.

حضرت آیة الله سیستانی دام ظله:

سوال: حکم شرعى استمناء چیست ؟ آیا کفاره دارد؟

جواب: حرام و گناه کبیره است، ولى کفاره ندارد و حکم آن این است که باید براى نماز و مانند آن غسل نماید و واجب است که توبه نماید و از این کار دست بردارد.

سوال: گناه استمنا چگونه بخشیده مى شود ؟ و چگونه مى توان از آن خوددارى کرد ؟

جواب: با توبه بخشیده مى شود و با اراده و همت مى توان از آن جلوگیرى کرد.

سوال: کسانى که قادر به ازدواج دائم و موقت نیستند آیا مى توانند به استمناء ارضاء کنند ؟

جواب: استمناء حرام و گناه است. و تنها راه مشروع براى ارضاى غریزه ازدواج است.

حضرت آیة الله وحید خراسانی دام ظله:

سوال: حکم استمناء برای خانم ها چیست؟

جواب: در حرمت استمناء فرقی بین زن و مرد نمی باشد.

منابع:

سایت پورتال انهار

سایت اسلام کوئیست

وبلاگ احکام جوانان

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :