غسل های مستحب
غسل های مستحب,احکام غسل های مستحبی,غسل های واجب و مستحب,غسل های مستحبی,غسل های مستحبی,انواع غسل های مستحب,غسل های مستحب,انواع غسل های مستحبی

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد غسل های مستحبی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: غسل های مستحب در شرع مقدس اسلام بسیار است. در این مطلب آن ها را برای شما قرار داده ایم. با ما همراه شوید.

غسل های مستحب,غسل های مستحبی,غسل های مستحب

غسل مستحب

1- غسل جمعه: وقت آن از اذان صبح است تا ظهر، و بهتر است نزدیک ظهر به جا آورده شود. و اگر تا ظهر انجام ندهد

بهتر است که بدون نیت ادا و قضا تاعصر جمعه به جا آورد. و اگر در روز جمعه غسل نکند، مستحب است از صبح

شنبه تا غروب قضای آن را بجا آورد. و کسی که می ترسد در روز جمعه آب پیدا نکند،می تواند روز پنجشنبه غسل را انجام دهد،بلکه اگر در شب جمعه غسل را به امید آنکه مطلوب خداوند عالم است به جا آورد صحیح است .

 مستحب است انسان در موقع غسل جمعه بگوید: "اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و ان محمدا عبده و رسوله اللهم صل علی محمد و آل محمد و اجعلنی من التوابین و اجعلنی من المتطهرین ".

2- غسل شب اول ماه رمضان و تمام شب های طاق مثل شب سوم و پنجم و هفتم . ولی از شب بیست و یکم مستحب است همه شب غسل کند، و برای غسل شب اول و پانزدهم  و هفدهم  و نوزدهم  و بیست و یکم  و  بیست و سوم  و  بیست و پنجم  و بیست و هفتم  و بیست ونهم بیشتر سفارش شده است .

وقت غسل شب های ماه رمضان تمام شب است ، و بهتر است مقارن غروب آفتاب به جا آورده شود، ولی از شب بیست و یکم تا آخر ماه بهتر است غسل را بین نماز مغرب و عشا به جا آورد. و نیز مستحب است در شب بیست و سوم غیر از غسل اول شب ، یک غسل هم در آخر شب انجام دهد.

3- غسل روز عید فطر و عید قربان ، و وقت آن از اذان صبح است تاغروب ، و بهتر است آن را پیش از نماز عید بجا آورد.و اگر از ظهر تا غروب بجا آورد، احتیاط واجب آن است که به قصد رجاء انجام دهد.

4- غسل شب عید فطر، و وقت آن از اول مغرب است تا اذان صبح ، وبهتر است در اول شب به جا آورده شود.

5- غسل روز هشتم و نهم ذی الحجه ، و در روز نهم بهتر است آن را نزدیک ظهر بجا آورد.

6- غسل روز اول و پانزدهم و بیست و هفتم و آخر ماه رجب .

7- غسل روز عید غدیر، و بهتر است در وقت چاشت (صدر نهار) آن را انجام دهد.

8- غسل روز بیست و چهارم ذی الحجه .

9- غسل روز عید نوروز و پانزدهم شعبان و نهم و هفدهم ربیع الاول و روز بیست و پنجم ذی القعده ، ولی غسل روز پانزدهم شعبان و غسل های دیگری که تا آخر مسأله ذکر شده را رجاء انجام دهد.

-10 غسل دادن بچه ای که تازه به دنیا آمده .

-11 غسل زنی که برای غیر شوهرش بوی خوش استعمال کرده است .

-12 غسل کسی که درحال مستی خوابیده .

-13غسل کسی که جایی از بدنش را به بدن میتی که غسل داده اند رسانده

-14غسل کسی که در موقع گرفتن خورشید و ماه نماز آیات را عمدا نخوانده ، در صورتی که تمام ماه و خورشید گرفته باشد.

-15 غسل کسی که برای تماشای دار آویخته رفته و آن را دیده باشد. ولی اگر اتفاقا یا از روی ناچاری نگاهش بیفتد، یا مثلا برای شهادت دادن رفته باشد، غسل مستحب نیست .

پیش از داخل شدن در حرم مکه، شهر مکه، مسجدالحرام، خانه ی کعبه، حرم مدینه، شهر مدینه، مسجد پیغمبر مستحب است انسان غسل کند و برای داخل شدن در حرم امامان علیهم السلام رجاء غسل کند و اگر در یک روز چند مرتبه مشرف شود یک غسل کافی است و کسی که می خواهد در یک روز داخل حرم مکه و مسجدالحرام و خانه ی کعبه شود اگر به نیت همه یک غسل کند کافی است و نیز اگر در یک روز بخواهد داخل حرم مدینه و شهر مدینه و مسجد پیغمبر صلی الله علیه و آله شود یک غسل برای همه کفایت می کند و برای زیارت پیغمبر و امامان از دور یا نزدیک و برای حاجت خواستن از خداوند عالم و همچنین برای توبه نشاط به جهت عبادت و برای سفر رفتن خصوصا سفر زیارت حضرت سیدالشهداء علیه السلام مستحب است انسان غسل کند و اگر یکی از غسل هایی را که در این مسأله گفته شد به جا آورد و بعد کاری کند که وضو را باطل می نماید مثلا بخوابد غسل او باطل می شود و مستحب است دوباره غسل را به جا آورد.

انسان نمی تواند با غسل مستحبی کاری که مانند نماز وضو لازم دارد انجام دهد. اگر چند غسل بر کسی مستحب باشد و به نیت همه ، یک غسل به جا آورد،کافی  است .

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران
لازم ترین مستحب الهی چیست؟

لازم ترین مستحب الهی چیست؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سجده,کمال انسان و نهایت خضوع در برابر خداوند متعال است,در این هنگام است که انسان خود را نمى بیند و تمام عظمت و بزرگى را از آن خداوند مى داند; لذا این حالت,بهترین حالت براى بنده است,خصوصاً هنگامى که تو
تظاهر به عزاداری امام‌حسین(علیه السلام) مستحب است!!

تظاهر به عزاداری امام‌حسین(علیه السلام) مستحب است!!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مسئله جواز یا عدم جواز قمه زنی از دیر باز مورد اختلاف علما و مراجع تقلید بوده است و همواره عده ای از فقها حکم به جواز آن داده و گروهی دیگر آن را جایز ندانسته اند,برای اولین بار حکم این مسئله از مرحوم
احکام واجب و مستحب جهت بارداری

احکام واجب و مستحب جهت بارداری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
یک نت ـ احکام واجب و مستحب جهت بارداری طبق روایات و احادیث چیست؟ نطفه پدر و ژن هایی که به وسیله قانون وراثت از اجداد به کودک منتقل شده ، در شخصیت جسمانی و روانی او اثر دارد, لیکن آینده این موجود زنده
پنج کار مستحب بعد از فوت والدین

پنج کار مستحب بعد از فوت والدین

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پنج کار مستحبی بعد از فوت والدین
نمازهای مستحب در ماه پر فیض رمضان

نمازهای مستحب در ماه پر فیض رمضان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نمازهای مستحب در ماه پر فیض رمضان علامه مجلسى رحمه الله علیه در زادالمعاد در فصل آخر اعمال ماه رمضان به نقل از مفاتیح الجنان نوشته است
غسلهای مستحب کدامند؟

غسلهای مستحب کدامند؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
غسل واجب غسل مستحبی غسل جنابت,غسل حیض,غسل نفاس,غسل جمعه,آداب غسل جمعه,سوالت شرعی غسل,غسلهای مستحبی,غسلهای واجب,غسل,آداب غسل,انواع غسل
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :