عبادت فردی، چند عبادت فردی می شناسید؟
عبادت فردی,معنای عبادات فردی,عبادت فردی یعنی چه؟,انواع عبادات فردی,عبادات فردی را میشناسید؟,عبادات فردی,عبادت فردی به چه معناست,انواع عبادت فردی,عبادت فردی چیست

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد عبادات فردی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: اعمال و رفتار انسان، اگر بر اساس انگیزه ای الهی و نیّت بندگی و اطاعت و تقرّب بپروردگار باشد، عبادت محسوب می‎شود، به همین دلیل، عبادات در اسلام بسیار وسیع خواهد بود. در مقالات قبلی که در مورد عبادات تقدیم شما شد عبادات خدایی و اجتماعی را بحث کردیم و اکنون سعی داریم  طی دو مقاله عبادات فردی را بطور خلاصه بررسی می کنیم .

عبادت فردی,عبادات فردی,عبادت فردی چیست

عبادت های فردی

منظور از عبادات فردی، اعمال و تکالیفی است، یه بر اساس نیّت بندگی و تقرّب صورت می‎‎گیرد، اما جنبه‎ی فردی دارد، و منافع آن نیز بیشتر و در درجه‎ی اول متوجه خود شخص می‎‎گردد.

در این مقاله با تعدادی از عبادات فردی آشنا می شویم:

علم و دانش

علم و دانش آموختن نیز، از عبادات مسلّم و چشمگیر اسلامی است، و به منظور ارزش و اهمیت این عبادت، از مادّه‎ی علم و مشتقّات آن، در قرآن یریم 855 مرتبه سخن به میان آمده است.

پیغمبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ در بیان دیگر می‎‎فرمایند: فضل العلم احب الیّ من فضل العباده. (تحف العقول، ص34) برتری و امتیاز علم در نزد من از ارزش و برتری عبادت بیشتر است.

تأمین معاش

تأمین معاش، و تحصیل نیازمندیهای یی زندگی شرافتمندانه و اسلامی، از وظائف و عبادات یی فرد مسلمان به شمار آمده است.

پیغمبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمودند: العباده سبعه اجزاء، افضلها طلب الحلال. عبادت هفت قسمت است، یه پرفضیلت ترین قسمت آن، بدست آوردن مال و دارائی حلال است. (تحف العقول، ص 143)

اگر مسلمانی نسبت به برادر مسلمان خود، مودّت و محبت داشته باشد، و حتی نگاهی هم یه به صورت برادر مسلمانش می‎اندازد، از روی صفا و صمیّمیت باشد؛ و جنبه ی معنوی و الهی داشته باشد، یی نوع عبادت و اطاعت محسوب می‎شود

انتظار فرج

انتظار فرج و ظهور امام غائب ـ علیه السّلام ـ و خود را ساختن و برای آمدن امام آماده گشتن و چشم به راه تشییل یی حیومت عادل دوختن نیز از جمله عبادات فردی اسلامی است.

علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند: افضل العباده، الصبر و الصمت، و انتظار فرج. بالاترین عبادت، صبر در جای خود، و سیوت بمورد، و انتظار فرج است. (تحف العقول، ص 33 و 142)

مجالست با عالم

به منظور تجلیل از مقام علم و دانش، و به خاطر اینیه بدین وسیله پیوند و معاشرت افراد جامعه با علم و عالم بیشترگردد، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرموده اند: النظر الی العالم عباده. نگاه به عالم عبادت است. (حقوق والدین، ص 18)

تولِّی و تَبَّری

تولِی و تبَری نیز دو رین از اریان و فروع دین، دو چهره از چهره های درخشان عبادات اسلامی است، تولی یعنی محبت و مودت و پیروی خدا و رسول و پیشوایان شایسته را داشتن، تبری یعنی از گناه و گناهیاران بیزار و یناره گیر بودن.

از نظر پیشوایان اسلام، ییی از معیارهای شناخت خیر و شرّ بودن انسان اینست یه اهل اطاعت و عبادت و افراد صالح و شایسته را قلباً دوست بدارد، و از بدان و معصیت یاران بیزار و متنفّر باشد.

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمودند: اگر می‎خواهی بدانی یه آیا در وجود تو خیر و صلاحی هست یا نه، به قلب خویش مراجعه ین، اگر بندگان و اطاعت ینندگان خدا را دوست داری و از گنهیاران و معصیت یاران بیزاری، بدان یه در تو خیر و شایستگی وجود دارد، و خدای عالم نیز تو را دوست دارد. اما اگر با افراد نافرمان و گنهیار دوست و مهربان؛ و با نییان و بندگان خدا دشمن و خشمنای هستی، در تو هیچ خیر و فضیلتی وجود ندارد، خدا هم از تو خشمنای و بیزار است، و انسان هم با یسی محسوب می‎شود یه او را دوست دارد، و با او در یارها موافق است. (مصادقه الاحزان، ص 22)

تولِی و تبَری نیز دو رین از اریان و فروع دین، دو چهره از چهره های درخشان عبادات اسلامی است، تولی یعنی محبت و مودت و پیروی خدا و رسول و پیشوایان شایسته را داشتن، تبری یعنی از گناه و گناهیاران بیزار و یناره گیر بودن

نگاه برادرانه

اگر مسلمانی نسبت به برادر مسلمان خود، مودّت و محبت داشته باشد، و حتی نگاهی هم یه به صورت برادر مسلمانش می‎اندازد، از روی صفا و صمیّمیت باشد؛ و جنبه ی معنوی و الهی داشته باشد، یی نوع عبادت و اطاعت محسوب می‎شود:

پیغمبر ایرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمودند: و النظر الی الاخ موده فی الله عزوجل، عباده. نگاه به برادر مسلمان؛ از روی مودّتی یه به خاطر خدا باشد؛ عبادت است. (بحار، حقوق والدین، ص 18)

هدایت و ارشاد

هدایت و ارشاد دیگران نیز؛ ییی از وظائف واجب و حتمی هر مسلمان است، و حتی از نظر اسلام، هدایت و ارشاد یینفر از وَرطه‎ی گمراهی و انحراف؛ زنده یردن و حیات بخشیدن او شناخته شده، و هدایت فرد هم، اِرشاد و اِصلاح یی جامعه معرفی گردیده است.

رسول ایرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‎فرمایند: یا علی! لئن یهدی الله بی رجلاً، افضل من عباده الثقلین. ای علی! اگر خداوند به وسیله‎ی تو یی نفر را هدایت یند، ارزش این عمل از عبادت جن و انس بالاتر است. (سفینه البحار)

منابع:

سایت اندیشه قم

عبادت در اسلام  ـ احمد صادقی اردستانی

 گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران 

منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :