از مبطلات روزه، آیا قسم خوردن از مبطلات روزه است؟
از مبطلات روزه,مبطلات روزه,مبطلات روزه استفراغ,مبطلات روزه مستحبی,مبطلات روزه بانوان,مبطلات روزه مستحبی,مبطلات روزه چند تا است,مبطلات روزه قضا,مبطلات روزه اهل س

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد مبطلات روزه را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: قسم خوردن از مبطلات روزه نیست ولی اگر با قسم خوردن چیزی را به دروغ به خدا و پیغمبر (صلی الله علیه و آله) و جانشینان آن حضرت عمداً نسبت دهیم، از این جهت که از مصادیق دروغ بستن به خدا و پیغمبر (صلی الله علیه و آله) و جانشینان پیغمبر علیهم السلام است موجب بطلان روزه می شود.

از مبطلات روزه,مبطلات روزه بانوان,مبطلات روزه چیست

 مبطلات روزه

اما قسم هایی که در دعاها آمده است قسم دروغ نیست بلکه از باب تاکید و اصرار بر استجابت دعا و درخواست از خداوند است و موجب باطل شدن روزه نمی شود. 

سوال: آیا قسم خوردن به پیامبر صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام در ماه رمضان سبب ابطال روزه است؟

در توضیح المسائل چنین آمده است: "نُه چیز روزه را باطل مى‏کند: اول: خوردن و آشامیدن، دوم: جماع، سوم: استمناء ، و استمناء آن است که انسان با خود کارى کند که منى از او بیرون آید. چهارم: دروغ بستن به خدا و پیغمبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم و جانشینان پیغمبر علیهم السلام. پنجم: رساندن غبار غلیظ به حلق. ششم: فرو بردن تمام سر در آب. هفتم: باقى ماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح. هشتم: اماله کردن با چیزهاى روان. نهم: قى کردن. (توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏1، ص: 891)

در توضیح مورد چهارم در مسأله دیگری چنین آمده است:"اگر روزه دار به گفتن یا به نوشتن یا به اشاره و مانند اینها به خدا و پیغمبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم و جانشینان آن حضرت عمداً نسبت دروغ بدهد اگر چه فوراً بگوید دروغ گفتم یا توبه کند، روزه او باطل است و احتیاط واجب آن است که حضرت زهرا سلام اللَّه علیها و سایر پیغمبران و جانشینان آنان هم در این حکم فرقى ندارند. (توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏1، ص: 0 مسأله 1596)

بنابراین قسم خوردن از مبطلات روزه نیست ولی اگر با قسم خوردن چیزی را به دروغ به خدا و پیغمبر (صلی الله علیه و آله) و جانشینان آن حضرت عمداً نسبت دهیم از این جهت که از مصادیق دروغ بستن به خدا و پیغمبر (صلی الله علیه و آله) و جانشینان پیغمبر علیهم السلام است موجب بطلان روزه می شود.

اما قسم هایی که در دعاها آمده است قسم دروغ  و از مبطلات روزه نیست بلکه ازباب تاکید و اصرار بر استجابت دعا و درخواست از خداوند است که خداوند را به حق اولیاء اش و به حق مقدسات و مقربین درگاهش قسم می دهیم که خواسته ما را اجابت نماید.

سۆال: فردی که باید 31 روز پی در پی روزه بگیرد اگر نتواند (بدلیل بیماری) پی در پی بودنش را رعایت کند، حکمش چیست؟

جواب: پس از بیماری بقیه آن را بلافاصله بگیرد. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 996، م 1664)

سۆال: اگر کسی از چند ماه رمضان روزه قضا داشته باشد کدام را باید اول قضا نماید؟ حال اگر وقت قضای رمضان آخر تنگ باشد چه باید کرد؟

جواب: قضای هر کدام را که اول بگیرد مانعی ندارد. ولی اگر وقت قضای رمضان آخر تنگ باشد، مثلا پنج روز از رمضان آخر قضا داشته باشد و پنج روز هم به رمضان مانده باشد باید اول قضای رمضان آخر را بگیرد. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 982، م 1698)

سۆال: دختری هستم 17 ساله که به حکم شرع اسلام از 9 سالگی شروع به روزه گرفتن کرده ام، اما سه سال اول را به گفته خواهرم، روزه های خود را با خوردن چیزهایی باطل می کرده ام، ولی خودم به یاد ندارم که چیزی خورده باشم، حال بفرمایید تکلیف من چیست؟

جواب:اگر یادتان نیست که روزه نگرفته اید یا افطار کرده اید، چیزی بر شما نیست. (تحریرالوسیله ج 1، ص 333، سۆال )

منابع:

سایت اسلام کوئیست

توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج ‏1

توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1

تحریرالوسیله  ج 1

سایت حوزه

سایت اندیشه قم

مجله مبلغان ـ آذر 1381، شماره 35

 گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران 

همه چیز در مورد مبطلات روزه...!!!

همه چیز در مورد مبطلات روزه...!!!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
فواید روزه گرفتن مضرات روزه گرفتن آداب روزه گرفتن, احکام روزه باطل شدن روزه چه چیزهایى روزه را باطل مى کند,روزه داری و تزریق آمپول,روزه داری,روزه باطل,مبطلات روزه, احکام مبطلات روزه
مبطلات روزه

مبطلات روزه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
فواید روزه گرفتن مضرات روزه گرفتن آداب روزه گرفتن,مبطلات روزه,روزه,روزه گرفتن,روزه داری
آیا دوش و بخار حمام از مبطلات روزه است؟

آیا دوش و بخار حمام از مبطلات روزه است؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اکثر مراجع معظم تقلید هم غسل ارتماسی رو برای روزه دار در ماه رمضان جایز نمیدانند و در ‏صورت انجام عمدی آن, روزه و غسل را باطل می دانند. ولی اگر کسی از روی فراموشی یا ‏ندانستن مسئله انجام داد روزه و غس
نکاتی در مورد مبطلات روزه

نکاتی در مورد مبطلات روزه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نکاتی در مورد مبطلات روزه | مبطلات روزه ، روزه گرفتن ، روزه داری ، فواید روزه گرفتن ، احکام مبطلات روزه ، باطل شدن روزه ، چه چیزهایى روزه را باطل مى کند
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :