حکم افطار، در حین شروع اذان!
حکم افطار,احکام افطار و روزه,احکام افطار رمضان,آداب افطار,حکم افطار روزه,احکام افطار,حکم افطار و روزه,حکم افطار مسافر,حکم افطار رمضان,احکام افطار کردن

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد احکام افطار را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

حکم افطار، در حین شروع اذان!

حکم افطار,احکام افطار,حکم افطار رمضان

احکام افطار

آکاایران: نه چیز روزه را باطل می کند: 1. خوردن و آشامیدن؛ 2. جماع 3. استمناء؛ 4. دروغ بستن به خدا و پیغمبر و جانشینان پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم؛ 5. رساندن غبار غلیظ به حلق؛ 6. فرو بدن تمام سر در آب؛ 7. باقیماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح؛ 8. اماله کردن با چیزهای روان؛ 9. قی کردن. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 5، م 1572)

سوال: آیا اگر در دهان خونی ایجاد شود، روزه باطل می شود؟

چنانچه خون دهان عمداً از گلو پایین نرود، روزه باطل نمی شود. (تبریزى، جواد، استفتاءات جدید، ج 2، ص 132) ولی اگر خون را عمداً فرو دهد، روزه باطل است و فرقى نمی کند که در فرو بردن آن ضرورتی باشد یا خیر. بلى، در صورتی که ضرورت ایجاب کند، کفّاره ندارد. (بهجت، محمد تقى ، استفتاءات، ج 2، ص 345، ، دفتر حضرت آیة الله بهجت ره)

البته اگر خون در آب دهان مستهلک شود، محکوم به طهارت است و بلعیدن آن اشکال ندارد و مبطل روزه نیست، و هم چنین در صورت شک در همراه بودن آب دهان با خون، فرو بردن آن اشکال ندارد و به صحت روزه ضرر نمى زند. (خامنه اى، سید على، أجوبة الاستفتاءات، ص 159؛ امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج 1، ص 975)

 

سوال: چیزهائی که روزه را باطل می کنند کدامند؟

جواب: نه چیز روزه را باطل می کند: 1. خوردن و آشامیدن؛ 2. جماں 3. استمناء؛ 4. دروغ بستن به خدا و پیغمبر و جانشینان پیغمبر _ صلی الله علیه و آله و سلم _ ؛ 5. رساندن غبار غلیظ به حلق؛ 6. فرو بدن تمام سر در آب؛ 7. باقیماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح؛ 8. اماله کردن با چیزهای روان؛ 9. قی کردن. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 5، م 1572)

 

سوال: اگر در حمام سرمان را یک دفعه زیر دوش ببریم آیا روزه ما باطل است؟

جواب: زیر دوش گرفتن سر، روزه را باطل نمی کند. (استفتائات رهبری، ج1، ص 230، س 1783)

 

سوال: آیا کسی که عمدا روزه را بشکند چه حکمی دارد؟

جواب: حرام است و کفاره هم دارد و کفارة آن 60 روز روزه و یا 60 فقیر را اطعام کردن یا یک بنده آزاد کردن است. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 9، و ص 964، م 1653 و 1660)

 

سوال: آیا افطار نمودن در حین شروع اذان و گفتن الله اکبر جایز است یا باید اذان تمام شود و بعد افطار نمود؟

جواب: ملاک برای افطار مغرب شرعی است و آن هنگامی است که سرخی طرف مشرق از بالای سر بگذرد، بنابراین اگر با اذان یقین کند که وقت داخل شده است افطار جایز است. و الا باید چند دقیقه صبر کند تا یقین به دخول وقت حاصل شود. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 970)

 

سوال: اگر کسی که در هنگام روزه حواسش نبود و ناگهان مقداری غذا خورد و هنگام جویدن غذا یادش آمد که روزه است باید غذایش را بیرون آورد یا قورت دهد؟

جواب: باید فورا غذا را از دهان خارج نماید. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 8، س 1650)

چند سوال از محضر مبارک آیة الله مکارم شیرازی دام ظله:

سوال: آیا بر مادرى که بچّه شیر مى دهد، روزه واجب است؟

زنانى که بچّه شیر مى دهند خواه مادر بچّه باشند یا دایه، اگر روزه گرفتن باعث کمى شیر آنها و ناراحتى بچّه مى شود روزه بر آنها واجب نیست، ولى براى هر روز کفّاره (یک مدّ طعام) واجب است، بعداً نیز باید روزه را قضا کنند; امّا اگر روزه براى خودشان ضرر داشته باشد کفّاره لازم نیست، ولى بعداً روزه هایى را که نگرفته اند قضا نمایند.

 

سوال: اگر انسان نذر کند که روز معینی روزه بگیرد چنانچه عمدا روزه نگیرد یا روزه اش را باطل کند آیا علاوه بر کفاره باید قضای آن را هم بگیرد؟

بله باید قضای آن را هم بگیرد بنابراحتیاط واجب.

 

سوال: در ماه رمضان امسال فرزندم 18 ماهه بود و با شیر مادر تغذیه می کرد. من بعضی روزها را به دلیل بیدار شدن فرزندم در سحرها یا خواب ماندن نتوانستم سحری بخورم و آن روزها را روزه نگرفتم می خواستم بدانم آیا اگر روزه ها را قضا کنم کافی ایست یا باید کفاره هم بدهم؟

هم قضای آن روز را به جا آورید و هم برای هر روز یک مسکین را سیر کنید.

 

 

و دو استفتاء از آیة الله وحید خراسانی دام ظله:

سوال: اگر روزه دار روزه خود را با کار حرامی باطل کند کفاره آن چیست؟

اگر به چیز حرامی روزه خود را باطل کند (چه آن چیز اصلاً حرام باشد مثل شراب و زنا، یا به جهتی حرام شده باشد مثل نزدیکی کردن با عیال خود در حال حیض) بنابر احتیاط، کفاره جمع بر او واجب می شود، یعنی باید یک بنده آزاد کند و دو ماه روزه بگیرد و شصت فقیر را سیر کند، یا به هرکدام آنها یک مدّ طعام بدهد، و چنانچه هر سه برایش ممکن نباشد، هر کدام آنها که ممکن باشد واجب است انجام دهد، و بنابر احتیاط واجب استغفار هم بنماید.

 

سوال: اینجانب ناراحتی شدید معده دارم و به گفته دیتر متخصّص حق گرفتن روزه ندارم، آیا در این صورت هم روزه بر من واجب است و ترک آن گناه می باشد؟

روزه بر شما در صورتی که از گفته دکتر اطمینان پیدا می کنید و یا ترس ضرر مهم داشته باشید که منشاء این ترس عقلائی باشد، واجب نیست و گناهی بر شما نمی باشد و نزد خداوند متعال معذورید.

منابع:

پایگاه اطلاع رسانی آیة الله مکارم شیرازی دام ظله

پایگاه اطلاع رسانی آیة الله وحید خراسانی دام ظله

سایت اسلام کوئیست

سایت اندیشه قم

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

آداب افطار

آداب افطار

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دعای افطار روزه دعای وقت افطار افطار کردن,آداب افطار کردن, فضیلت افطاری دادن,آداب افطار,دعای هنگام افطار,دعای افطار,دعای افطار رمضان
ضیافت افطار در حرم مطهر امام رضا (ع)

ضیافت افطار در حرم مطهر امام رضا (ع)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ضیافت افطار در حرم مطهر امام رضا (ع) امام رضا,ضیافت افطار,افطار,رمضان,ماه رمضان,روزه
سفره‏‌های کوچک و بزرگ افطار در جهان

سفره‏‌های کوچک و بزرگ افطار در جهان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سفره‏‌های کوچک و بزرگ افطار در جهان سفره‏‌,افطار,رمضان,روزه,روزه داری,ماه رمضان
آیا به واسطه پیری می توان روزه را افطار کرد؟

آیا به واسطه پیری می توان روزه را افطار کرد؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کسی که به واسطه پیری یا مشقت داشتن روزه برای او نتواند روزه بگیرد چه باید بکند؟ جواب: روزه بر او واجب نیست, ولی در صورت دوم باید برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد.
موقع افطار، ابتدای اذان یا انتهای آن؟

موقع افطار، ابتدای اذان یا انتهای آن؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کسی در حال روزه سهوا غذا را در دهان بگذارد و بعد یادش بیاید که روزه بوده باید غذا را بخورد یا خیر؟
امام علی ( ع ) چه دعایی هنگام افطار می خواند؟

امام علی ( ع ) چه دعایی هنگام افطار می خواند؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
امام علی ( ع ) چه دعایی هنگام افطار می خواند؟ بارها هنگام افطار این دعا را از تلویزیون شنیده ایم و کمتر کسی است که می داند این دعا را امیرالمؤمنین (ع) لحظه افطار زمزمه می کردند.
دعای مخصوص سر سفره افطار

دعای مخصوص سر سفره افطار

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دعای هنگام افطار اللَّهُمَّ لَکَ صُمْتُ وَ عَلَى رِزْقِکَ أَفْطَرْتُ وَ عَلَیْکَ تَوَکَّلْتُ   دعای امیر المومنین هنگام افطار بِسْمِ اللّ
صفحه 1 از 1
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :