اذان و اقامه در گوش نوزاد گفتن چه فایده ای دارد؟
اذان گفتن در گوش نوزاد فواید اذان گفتن در گوش نوزاد آداب اذان گفتن در گوش نوزاد,اذان و اقامه در گوش نوزاد,اذان و اقامه,احکام اذان و اقامه,اقامه,اذان,احکام اذانرسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
یا علیُّ ، إذا وُلِدَ لکَ غُلامٌ أو جاریةٌ فأذِّنْ فی اُذنِه الُیمنى وأقِمْ فی الیُسرى ؛ فإنّه لا یَضُرُّهُ الشّیطانُ أبدا .

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
یا على ! هرگاه پسرى یا دخترى برایت به دنیا آمد در گوش راست او اذان بگو و در گوش چپش اقامه ؛ در این صورت‏شیطان هرگز به او گزندى نمى‏رساند .

تحف العقول : 13 منتخب میزان الحکمة : 18

الإمام الصادق علیه‏السلام
- فیما یُفعَلُ بِالمَولودِ إذا وُلِدَ: مُرُوا القابِلَةَ أو بَعضَ مَن یَلیهِ أن تُقیمَ الصَّلاةَ فی اُذُنِهِ الیُمنى ؛ فَلا یُصیبَهُ لَمَمٌ ولا تابِعَةٌ أبَداً .

امام صادق علیه‏السلام
- در باره آنچه باید پس از زاده شدن کودک برایش انجام داد: به ماما یا یکى از دیگر کسانى که نزدیک کودک است ، بگویید در گوش راست او «اقامه» بگوید تا در نتیجه ، هیچ‏گاه به دیوانگى و جن‏ زدگى گرفتار نیاید .

الکافی ، جلد 6 ، صفحه 23 ، حدیث 2 عن حفص الکناسى دانش نامه احادیث پزشکی : 1 / 676

الکافی عن أبی یحیى الرازی عن الإمام الصادق علیه‏السلام :
إذا وُلِدَ لَکُمُ المَولودُ ، أیُّ شَیءٍ تَصنَعونَ بِهِ؟


قُلتُ : لا أدری ما نَصنَعُ بِهِ .


قالَ : خُذ عَدَسَةَ جاوَشیرَ فَدُفهُ بِماءٍ ، ثُمَّ قَطِّر فی أنفِهِ فِی المِنخَرِ الأَیمَنِ قَطرَتَینِ ، وفِی الأَیسَرِ قَطرَةً واحِدَةً ، وأذِّن فی اُذُنِهِ الیُمنى وأقِم فِی الیُسرى ، تَفعَلُ بِهِ ذلِکَ قَبلَ أن تُقطَعَ سُرَّتُهُ ؛ فَإِنَّهُ لا یَفزَعُ أبَداً ولا تُصیبُهُ اُمُّ الصِّبیانِ .

الکافى
- به نقل از ابو یحیى رازى: امام صادق علیه‏السلام فرمود : «چون کودکتان زاده شود ، با او چه مى‏کنید؟»


گفتم : نمى‏ دانم چه کنیم .


فرمود : «به اندازه یک عدس ، گاوْشیر بردار و آن را در آب ، حل کن . سپس ، از آن ، دو قطره در سوراخ راست بینى و یک قطره در سوراخ چپ بینى وى بچکان و در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه بگوى . این کار ، پیش از آن که ناف نوزاد را ببُرند ، برایش انجام شود ؛ چرا که در این صورت ، هرگز پریشانى نبیند و به اُمّ صِبیان مبتلا نشود .

 


الکافی ، جلد 6 ، صفحه 23 ، حدیث 1 ، تهذیب الأحکام ، جلد 7 ، صفحه 436 ، حدیث 1738 ، دانش نامه احادیث پزشکی : 1 / 676 امّ صبیان ، یعنى بادى که بر اشخاص ، عارض شود و گاه نیز به سبب آن از هوش بروند . همچنین گفته شده که امّ صبیان ، نوعى جنّ است که کودکان را مى‏آزارد . در فارسى ، امّ صبیان ، برابرْ نهاده مادر دیو و همچنین دیوزدگى دانسته شده است (واژه‏یاب ، جلد 1 ، صفحه 216). م .


منبع:hadithcity.com

گردآوری دین و اندیشه آکاایران
منبع : بخش دین و اندیشه آکاایران
برچسب :